Akceptuj i szanuj swoje ciało czyli o ruchu BODY POSITIVE

Body positive określane jest także jako ciałopozytywność. Jest to akceptowanie swojego ciała. Bardzo ważną kwestią jest bycie w zgodzie z własnym ciałem. Samoakceptacja pomaga nam skoncentrować się na ważniejszych kwestiach jak wygląd.

    Geneza ruchu BODY POSITIVE

    Ruch body positivit ma korzenie w latach 60. Wtedy już podniosły się pierwsze głosy sprzeciwu wobec dyskryminacji osób z nadwagą.

    Sama definicja body positive powstała w 1996 r. z inicjatywy cierpiącej na zaburzenia odżywiania, pisarki i producentki Connie Sobczak oraz psychoterapeutki Elizabeth Scott. Kobiety łącząc swoje siły, rozpoczęły współpracę nad projektem, którego celem było nauczenie ludzi akceptacji i szacunku do swojego ciała.

    Sformułowanie ciałopozytywność stało się definicją przyjętą przez Obserwatorium Językowe Uniwersytetu Warszawskiego.

    Body positive – definicja i założenia

    Body positive opiera się na przekonaniu, że ​​wszyscy ludzie zasługują na to, by mieć pozytywny wizerunek swojego ciała, niezależnie od tego, jak w danym momencie społeczeństwo i kultura definiują jego idealny kształt, rozmiar i wygląd.

    Body povitive opiera się na świadomości, że piękno jest jedynie konstruktem społecznym, które nie powinno mieć wpływu na poczucie własnej wartości jednostki.

    Ruch ten zapoczątkował mikro rewolucję w świecie mody, złamał stereotypy i stanął w opozycji do kultu nierealnego kanonu piękna. 

    Body positive nawołuje do pogodzenia się ze swoimi kompleksami, akceptacji swoich wad i zalet i życia w zgodzie ze sobą. Ruch ten opiera się na założeniu, że piękno tkwi w różnorodności i normalności.

    Przeciwnicy body positive twierdzą, że jest on promocją otyłości ani samouwielbieniem czy ślepą fascynacją sobą.

     

    Body positive promowany w mediach społecznościowych

    Obecnie ruch body positive jest popularny i nagłaśniany w mediach społecznościowych. W jego oparciu powstało także wiele kampanii reklamowych. Akcje takie organizowane są przez ciałopozytiwistki, które apelują o samoakceptacje i poszanowanie swojego ciała.

    Twierdzą one, że po latach restrykcyjnych diet, zmaganiach z zaburzeniami odżywiania, poczucia obrzydzenia do swojej figury czy twarzy, można pogodzić się z odbiciem w lustrze i z biegiem czasu można pokochać swoje ciało. Inicjatorki kampanii bez skrępowania publikują naturalne zdjęcia i filmy pokazujące ich rzeczywisty wygląd.

    W Polsce profile o tematyce body positive prowadzą m.in. Aleksandra Domańska, Katarzyna Nosowska, Ewa Zakrzewska, Zosia Zborowska. Temat ten przewija się także na profilach: Ciałopozytyw, Dobre Ciało, Body Hair Movement.

     

    Na co zwrócić uwagę?

    Ważne jest, aby nie wywierać na sobie presji uzyskania idealnego wyglądu. Nie dążyć do upodobnienia się do innych. Treningi czy dieta muszą być prowadzone w zgodzie z naszym organizmem. Nie powinny przysparzać nam bólu i frustracji.

    Pamiętajmy, że nasze ciała zmieniają się z biegiem lat, pod wpływem różnych czynników. Nie zakochujmy się w jednej wersji siebie. Nie walczmy z naszym wyglądem, zaprzyjaźnijmy się z naszym ciałem.

    Miejmy na uwadze, że jesteśmy zalewani komunikatami przedstawiającymi wyidealizowany obraz szczupłego ciała. Obraz ten dodatkowo odrealniony jest przez stosowanie programów do obróbki zdjęć.

    MP

    Udostępnij: