Psychologowie i badacze od dawna zastanawiają się na tym czy istnieje uniwersalny zestaw cech człowieka, który gwarantuje udane relacje partnerskie.

Udany związek zależny jest od zaangażowania i podejścia obu partnerów. Dziś jednak zastanowimy się nad stereotypem idealnej kobiety.

Czy idealna partnerka istnieje? Czym się charakteryzuje ?

Każdy człowiek ma indywidualne preferencje i oczekiwania. Nie da odpowiedzieć się na zadane pytanie uniwersalnym kluczem.

Dziś pod uwagę weźmiemy uogólnione preferencje większości mężczyzn.

Biorąc po uwagę statystyczne odpowiedzi najważniejszymi cechami takiej wybranki jest inteligencja i atrakcyjny wygląd.

1. Fizyczność

Zdaniem badaczy ewolucji wizja atrakcyjnej kobiety przez lata zmieniała się u mężczyzn.

Na obrazach pochodzących z XVII wieku zobaczyć można było pulchne sylwetki. W XIX w. podkreślano kobiecą, smukłą talię. Natomiast  w latach 50. XX wieku największym powodzeniem cieszyły się kobiety o dużym biuście i szerokich biodrach.

Idealny wygląd zewnętrzny od XXI bazuje na wysokiej kobiecie ze szczupłą sylwetką. Dodatkowym atutem urody wskazywanym przez mężczyzn są duże ustaniebieskie oczy oraz ciemne włosy.

Badacze zauważyli, że mężczyźni chętniej wybierają kobiety z dużym biustem i długimi nogami. Ważna jest też symetria twarzy.

2. Stosunek do otoczenia

Cenionymi przez mężczyzn cechami są wyrozumiałość i współczucie. Ważna jest także otwartość i pozytywne nastawienie do innych ludzi. Należy kierować się zasadą :”Traktuj ludzi tak jak sam/a chcesz być traktowana/y”

 3. Elastyczność, umiejętność przystosowywania się

Mężczyźni doceniają spontaniczne partnerki, które nie żyją według schematów. Cenna jest umiejętność adaptacji. Nie lubią rutyny w związku.

4. Zaufanie

Jest to kluczowy element każdego związku. Jest fundamentem. Ważne jest aby nie osaczać partnera, dać mu swobodę w działaniach. Każda relacja potrzebuje swobody i wytchnienia. Warto znaleźć w relacji także czas na indywidualne pasje i zajęcia.

5. Przyznawanie się do błędów i akceptacja

Kiedy partnerka potrafi przyznać się do błędu mężczyzna widzi w niej dojrzałość. Pamiętajmy, że nikt nie jest idealny. Nie można stale obarczać winą innych i nie dopuszczać do siebie krytyki. Ważna jest też akceptacja wad partnera. Nie dopuszczalne jest ciągłe wytykanie błędów.

6. Szczerość

Mężczyźni doceniają prawdomówność. Nawet jeśli prawda jest „niewygodna” to jest to nadal cenna wartość.

7. Optymistyczne podejście

Badania wskazują, że mężczyźni rzadziej wiążą się z pesymistkami. Stałe zamartwianie się uważają za toksyczne dla związku.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda wykazali, że ciągłe słuchanie narzekania ma destrukcyjny wpływ na organizm i sprawia, że w mózgu obumierają neurony.

8. Kompromis

Ważną cechą idealnej partnerki jest umiejętność stosowania kompromisu. Czasem warto ustąpić drugiej osobie i dać jej pole manewru. Relacja wtedy dobrze się rozwija.

9. Poczucie humoru

Ważnym elementem jest podobne poczucie humoru u partnerów. Podobne upodobania do rozrywek i zabawy połączą Was.

Pamiętajmy, że idealna partnerka nie istnieje!

Może posiadać większość pożądanych przez mężczyzn cech ale nie wszystkie.

Atutem jest na pewno dla większość atrakcyjny wygląd jednak badania pokazują, że coraz ważniejszą kwestią dla mężczyzn są cechy osobowościowe.

Uważają je za niezwykle ważne w budowaniu długotrwałej i solidnej relacji.

Pamiętajmy że fizyczność zmienia się z biegiem lat, nie mamy na nią dużego wpływu. Walory cech osobowościowych są ważniejszą kwestią.

Udostępnij:

Sklep