Samotne macierzyństwo – jakie są konsekwencje wychowywania dziecka w niepełnej rodzinie?

Wiele matek, ale także i ojców, wychowuje swoje dzieci w niepełnej rodzinie. Samotne macierzyństwo w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi i zależne może być od wielu czynników. Statystyczne to kobiety najczęściej wychowują swoje dzieci bez pomocy ojca. Jakie mogą być konsekwencje samotnego macierzyństwa?

To, że kobieta wychowuje dzieci bez wsparcia ich taty, wynikać może z wielu powodów, jednym z nich może być oczywiście śmierć partnera. Na podstawie licznych badań najczęściej jednak niepełna rodzina wynika z decyzji rodziców o rozstaniu, rozwodzie, separacji, a także porzuceniu przez partnera kobiety po porodzie.

W dzisiejszych czasach wiele kobiet decyduje się także na świadome samotne macierzyństwo. Wynika to z potrzeby posiadania dziecka, jednak kobieta taka nie znalazła jeszcze odpowiedniego kandydata na partnera i ojca. Wówczas decyduje się na zapłodnienie np. poprzez in vitro, że świadomością, że podejmie się wychowania dziecka w pojedynkę.

Nie tylko wspominane wyżej przykłady świadczą o niepełnej rodzinie. Jest wiele przypadków, w których rodzina w teorii jest pełna, jednak jeden z partnerów nie uczestniczy w wychowywaniu dzieci np. ze względu na pracę w innym mieście czy kraju.

Konsekwencje samotnego macierzyństwa

Każda z kobiet, która wychowuje dziecko bez wsparcia jego ojca wymienić może wiele konsekwencji wynikających z samotnego macierzyństwa. Przedstawiamy kilka z nich:

- brak czasu dla siebie – gdy kobieta nie ma na co dzień pomocy przy podstawowych czynnościach typu gotowanie, sprzątanie, odwożenie dzieci do przedszkola czy szkoły, a w tym wszystkim musi także znaleźć miejsce na pracę, nie ma czasu na odpoczynek, relaks i spełnianie swoich pasji. Rodzi to frustracje, ogólne przemęczenie organizmu skutkujące często problemami zdrowotnymi czy nierzadko nawet depresję,

- problemy finansowe – brak wsparcia w wychowywaniu to nie jedyny problem. Często były partner czy mąż nie pomaga także w sposób materialny, co oczywiście wpłynąć może na problemy z utrzymaniem dzieci,

- ograniczony rozwój zawodowy – kobieta, która w pełni poświecą się wychowywaniu dziecka często zapomnieć może między innymi o możliwości rozwoju na tle zawodowym.

Udostępnij: