Bestseller New York Timesa, ponad 20 przekładów i ponad milion egzemplarzy sprzedanych w samych Stanach Zjednoczonych - nie ulega wątpliwości, że “48 praw władzy” Roberta Greene’a to jedna z najgłośniejszych współczesnych książek poświęconych tematyce wywierania wpływu na ludzi. Co spowodowało jej popularność i czy warto zapoznać się bliżej z jej treścią?
- O czym jest książka “48 praw władzy?”
- “48 praw władzy” jako demaskacja mechanizmów manipulacji
- “48 praw władzy” Greene’a - czy warto?
O czym jest książka “48 praw władzy?”
Wydana w 1998 roku publikacja amerykańskiego pisarza Roberta Greene’a wspominana jest często w odniesieniu do takich dzieł, jak “Sztuka wojny” Sun-Tsu czy “Księcia” Niccolò Machiavellego - i choć miejsce “48 praw władzy” w światowej historii i kulturze jest oczywiście zupełnie inne, dorobek filozoficzny wielkich myślicieli jest dla Greene’a punktem wyjścia do samodzielnych rozważań nad istotą kontroli i sterowania społeczeństwem.
W dziejach świata - twierdzi Greene - pojawiło się wielu władców totalitarnych, despotów przekraczających wszelkie granice moralności. Różniły ich cele, osiągnięcia, stosowane metody; przyglądając się bliżej ich poczynaniom można wyróżnić jednak uniwersalne mechanizmy wywierania i utrzymania wpływu na ludzi.
Mechanizmy te autor prezentuje w formie tytułowych 48 praw władzy, popierając je historycznymi przykładami. Wybiega przy tym daleko w przeszłość: wśród przywołanych przez Greene’a postaci znajdują się m.in. Juliusz Cezar, Ludwik XIV, Elżbieta I, Katarzyna Wielka, Haile Selassie czy Henry Kissinger.
“48 praw władzy” jako demaskacja mechanizmów manipulacji
Greene nie owija w bawełnę: drogę do władzy widzi w bezwzględnej manipulacji, prowadzącej do osiągnięcia własnych celów bez zważania na dobro innych. Lektura pozwala czytelnikowi na obserwację działania jej mechanizmów w codziennym życiu - okazuje się, że nasze preferencje polityczne, głosy w wyborach, a nawet wybory zakupowe nie są tak naprawdę “nasze”, ale modelowane za pomocą wielu sprytnych chwytów.
“48 praw władzy” Greene’a - czy warto?
Lektura książki pomaga w zrozumieniu działania i skali strategii kontroli społecznej, która niezależnie od upływu czasu leży u podstaw władzy. Obecnie, w dobie mediów masowego zasięgu i rozwiniętego marketingu politycznego oraz handlowego, działanie praw władzy jest równie aktualne, jak przed wieloma wiekami. Ich znajomość pozwala bardziej świadomie obserwować wydarzenia na świecie i podejmować decyzje dotyczące własnego życia - a “48 praw władzy” to znakomite źródło wiedzy w tym zakresie.