Post ścisły w Wielki Piątek. Nie wszyscy muszą go przestrzegać. Kto stanowi wyjątek?

W Wielki Piątek chrześcijan obowiązuje post ścisły. Tego dnia należy ograniczyć ilości i rodzaju spożywanego jedzenia oraz powstrzymywaniu się od spożywania pokarmów mięsnych. Nie wszystkie osoby musza go przestrzegać.

Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Jest to dzień męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu. W tym dniu w Kościele obowiązuje post ścisły, który polega na powstrzymywaniu się od spożywania pokarmów mięsnych oraz na ograniczeniu ilości spożywanego jedzenia.

Czym jest post ścisły?

Post ścisły w Wielki Piątek to czas pokuty i refleksji. W Kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa w Wielki Piątek, co oznacza, że należy zrezygnować z jedzenia mięsa czerwonego, białego i drobiowego. Dozwolone są jedynie dania warzywne, ryby oraz produkty nabiałowe.

W post ścisły w Wielki Piątek włącza się również modlitwa, która ma na celu wzmocnienie duchowe i umocnienie w wierze. W Kościele katolickim w Wielki Piątek odbywają się uroczystości pasyjne, podczas których przedstawiana jest historia męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Kto nie musi przestrzegać postu ścisłego?

Post ścisły w Wielki Piątek to czas pokuty, refleksji i umartwienia się. W tym dniu w Kościele katolickim obowiązuje wstrzemięźliwość od mięsa oraz umiar w spożywaniu pokarmów. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że obowiązek postu ścisłego nie dotyczy pewnej grupyosob.

Postu ścisłego nie muszą przestrzegać dzieci do lat 14, osóby starsze, chore, kobiety w ciąży czy karmiące piersią, a także osóby, które wykonującą ciężką pracę fizyczną.

Należy podreślić, że post ścisły dostosowany powinien być do diety, stanu zdrowia i warunków pracy. 

Kiedy kończy się post ścisły?

Po Wielkim Piątku post ścisły nie obowiązuje już do końca Wielkiego Postu, ale w piątki zachęca się do wstrzemięźliwości od mięsa, jako formy pokuty i umartwienia. Końcem okresu postnego jest Wielka Sobota, poprzedzająca święto Zmartwychwstania Pańskiego, czyli Wielkanoc.

Zobacz także: Czego nie wolno robić w Wielki Piątek?

 

Udostępnij: