Przesąd kwietniowy. Nie rób tego do końca miesiąca, bo przyciągniesz w Majówkę deszcz

Według ludowych przesądów nie powinno się robić tej czynności w kwietniu, bo zwiastować to może niekorzystną pogodę podczas Majówki.

Kwietniowe przesądy

Każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu o przesądach. Mogą one dotyczyć różnych dziedzin naszego życia. Jednym z popularnych przesądów jest ten związany z końcem kwietnia i początkiem maja.

Wielu ludzi w Polsce wierzy w przesąd, że jeśli coś zrobią pod koniec kwietnia, przyniesie to pecha, który spowoduje opady deszczu podczas Majówki. Przesąd ten ma swoje korzenie w dawnych wierzeniach ludowych i głosi, że nie powinno się ścinać paproci w kwietniu! Może zwiastować to deszcz w kolejnych dniach.

Nie wolno ścinać paproci w kwietniu

Każdego roku, w okolicach końca kwietnia, wiele osób w Polsce przestrzega przesądu, który mówi, że nie należy ścinać paprotki do końca miesiąca, ponieważ przyciągnie to deszcz podczas Majówki.

Tym miejscu warto dodać, że paproć jest popularną rośliną, którą hoduje w doniczkach wiele osób. Aby kwitła i pięknie rosła, powinno się przycinać jej liście dwa razy w ciągu roku – na wiosnę oraz na jesień. Wiele osób przestrzega jednak zabobonu, który twierdzi, że lepiej nie robić tego w kwietniu.

Wielu ludzi w Polsce wciąż wierzy w ten przesąd, jednak nie ma na to żadnego naukowego uzasadnienia. W rzeczywistości, paprotka to zwykła roślina, która nie ma wpływu na warunki pogodowe. To, czy opady deszczu wystąpią w majowy weekend, zależy od wielu czynników, takich jak cyrkulacja powietrza, temperatura, wilgotność i inne czynniki atmosferyczne.

Inny przesąd związany z paprocią mówi, że jeśli ktoś ściął paproć w dzień letniego przesilenia (tj. 21 lub 22 czerwca), to będzie miał szczęście i bogactwo przez cały rok. Od dawna wierzono także, że paproć ma moc ochronną i chroni przed złymi duchami oraz przynosi pomyślność i powodzenie w życiu.

Znacie inne przesądy związane z kwietniem?

Udostępnij: