Dlaczego nie powinno się brać ślubu w maju? Nie chodzi wcale o literkę „R”

Przesądy towarzyszą ludziom od wieków, a wśród nich znajduje się przekonanie, że osoby biorące ślub w maju narażają się na nieszczęście i ryzyko rozwodu. Według tego przesądu, maj jest miesiącem przejściowym, który charakteryzuje się zmiennością i niepewnością, a związki zaczynające się w tym czasie są nietrwałe i krótkotrwałe, jak zmienne wiosenne warunki pogodowe.

Ślub w maju przyniesie pecha?

Przekonanie o nieszczęściu związanym z organizacją ślubu w maju ma swoje korzenie w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie maj był miesiącem ofiar składanych bogom podziemia oraz związany z kultem zmarłych. Ponadto, w kalendarzu kościelnym w maju przypada wiele ważnych uroczystości, co może wpłynąć na emocjonalne nastroje par biorących ślub.

Jednym z popularnych przesądów dotyczących ślubu w maju jest oczywisście także ten o braku litery "r" w jego nazwie. Według wierzenia, litery "r" brakuje również w słowie "miłość", co stanowi kolejny argument przeciwko organizacji ślubu w maju. Jednakże, tak jak w przypadku innych przesądów, brak litery "r" w nazwie miesiąca nie ma żadnego wpływu na przebieg związku małżeńskiego i nie powinien być decydującym czynnikiem przy wyborze daty ślubu.

Nie powinno się brać ślubu w maju?

Nie ma żadnego naukowego dowodu na to, że organizowanie ślubu w maju rzeczywiście zwiększa ryzyko rozwodu czy nieszczęścia w związku. Podobnie jak w przypadku innych przesądów, warto pamiętać, że to, co się dzieje w życiu małżeńskim, zależy od wielu czynników, takich jak wzajemne zrozumienie, szacunek, lojalność i poświęcenie.

Nie warto zatem brać do serca przesądów i kierować się nimi przy podejmowaniu ważnych decyzji. Wybór daty ślubu powinien zależeć wyłącznie od preferencji pary i związanych z nią okoliczności, takich jak dostępność sali weselnej czy termin urlopu.

Przekonanie o nieszczęściu i ryzyku rozwodu związanym z organizacją ślubu w maju jest jednym z wielu przesądów, którymi kierują się ludzie na całym świecie. Dlatego warto podejść do organizacji ślubu w maju z otwartym umysłem i wybrać datę, która najlepiej odpowiada narzeczonym.

Zobacz także: Jakie są majowe przesądy? Lepiej tego nie robić!

 

Udostępnij: