Jeśli to wydarzy się w Boże Ciało, to… - Ludowy przesąd wciąż aktualny

W Polsce istnieje długoletnia tradycja związana z dniem obchodów święta Bożego Ciała. Według pradawnych wierzeń mówi się, że to jaka pogoda będzie w Boże ciało, przełoży się na prognozę na całe nadchodzące lato. Wiele osób wciąż wierzy w ten przesąd i obserwuje pogodę z nadzieją, że jeśli pogoda będzie słoneczna, takie też będą nadchodzące tygodnie.

Dzień Bożego Ciała przypada w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej, w szóstym tygodniu wielkanocnym. Jednak oprócz wymiaru religijnego, wielu ludzi skupia się na próbach przewidywania przyszłej pogody, które według wierzeń mają się sprawdzać.

Pogoda na Boże Ciało zwiastuje przyszłe lato?

Według wierzeń, jeśli dzień Bożego Ciała jest słoneczny, ciepły i bezdeszczowy, to jest to oznaka dla mieszkańców, że nadchodzące lato będzie również przyjemne i obfitujące w słoneczne dni. Odpowiednia pogoda tego dnia ma symbolizować dobre rolnicze plony, urodzajne zbiory i ogólnie korzystne warunki atmosferyczne.

Jeśli w Boże Ciało pojawi się mocny wiatr, to według niektórych przesądów będzie to oznaczać także wietrzne lato. Uważa się, że silny wiatr w tym dniu wskazuje na przewagę ciepłych i wietrznych dni w nadchodzących miesiącach letnich.

Kolejnym przesądem jest także deszcz. Jeśli w dniu obchodów Bożego Ciała pada, to według ludowych wierzeń, nadchodzące lato będzie deszczowe. Opady deszczu w tym dniu symbolizują wilgotność i obfitość opadów w sezonie letnim.

Jeśli w Boże Ciało jest chłodno, niektóre wierzenia sugerują, że także i zbliżające tygodnie nie będą wyjątkowo ciepłe.

„Jaki dzień w Boże Ciało, takich potem dni niemało"

Mimo iż pogoda w dniu Bożego Ciała nie zawsze odzwierciedla to, co wydarzy się w kolejnych tygodniach, wiele osób z niecierpliwością obserwuje pogodę, wierząc w powiedzenie „Jaki dzień w Boże Ciało, takich potem dni niemało".

To nie jedyne wierzenie związane ze świętem Bożego Ciała. Wyjątkowo popularnym jest także to związane z gałązkami brzozowymi, które zbierane są przez wiernych podczas procesji. Według ludowych wierzeń posiadanie gałązki ma oganiać pecha i przynosić szczęście na kolejne miesiące.

Zobacz także: Wystarczy zrobić tę jedną rzecz w Boże Ciało. Odgonisz pecha na cały rok.

Udostępnij: