Kasztany jako źródło dodatkowego dochodu: ile skup zapłaci za kilogram?

Jesień to idealny czas na korzystanie z pięknych spacerów po kolorowych parkach, jednocześnie może to być możliwość dodatkowego dochodu. Zbieranie kasztanów może stać się nowym sposobem na zwiększenie domowego budżetu.

Kasztany jako źródło dodatkowego dochodu: ile skup zapłaci za kilogram?

Jesień to idealny czas na korzystanie z pięknych spacerów po kolorowych parkach, jednocześnie może to być możliwość dodatkowego dochodu. Zbieranie kasztanów może stać się nowym sposobem na zwiększenie domowego budżetu.

Jak zmienić zbieranie kasztanów w dodatkowy dochód?

W wielu miastach w Polsce sezonowe punkty skupu kasztanów stanowią nie tylko okazję do zarobku, ale także fantastyczną formę spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jesienią, kiedy kasztany dojrzewają, mieszkańcy ruszają na polowanie na te kolorowe owoce, aby później przynieść je do punktów skupu, gdzie często otrzymują za nie pieniądze. Zbieranie kasztanów to nie tylko sposób na dodatkowy dochód, ale także okazja do bliskiego kontaktu z naturą. Kasztany zebrane przez prywatne osoby, placówki szkolne i przedszkola podczas zajęć w terenie trafiają do odpowiednich gałęzi przemysłu, gdzie są przetwarzane na różnorodne produkty. To doskonały przykład, jak można połączyć radość z przyrody z korzyściami finansowymi.

Na popularnej platformie sprzedażowej OLX wystarczy jedno proste wyszukiwanie, aby odkryć wiele ogłoszeń z całej Polski dotyczących skupu kasztanów. Wystarczy wprowadzić frazę "skup kasztanów" i przeglądądać aktualne oferty skupów w różnych miastach Polski. To szybki i wygodny sposób na znalezienie potencjalnych nabywców dla swoich zbiorów kasztanów oraz na pozyskanie dodatkowych informacji na ten temat.

Zbiór kasztanów: ile można zarobić?

W 2023 roku średnia stawka za kilogram kasztanów wynosi około 1,30 złotych, choć warto zaznaczyć, że dokładna cena może różnić się w zależności od regionu Polski. Portal "StrefaAgro" dostarcza szczegółowych informacji na ten temat, prezentując różnice cenowe w różnych województwach:

Województwo zachodniopomorskie oferuje stawki w zakresie od 1,25 zł do 1,70 zł za kilogram kasztanów.

Województwo wielkopolskie utrzymuje cenę na poziomie 1,50 zł za kilogram kasztanów.

Województwa pomorskie i mazowieckie oferują stawkę w wysokości 1 zł za kilogram kasztanów.

To znaczący wzrost w porównaniu z cenami z 2022 roku, które oscylowały w granicach 50-60 groszy za kilogram.

Jeśli planujesz oddać kasztany do punktu skupu, pamiętaj, że są one przyjmowane tylko wtedy, gdy są wolne od pleśni i uszkodzeń. Przechowywanie kasztanów w suchym i chłodnym miejscu może pomóc w utrzymaniu ich jakości.

Warto również wspomnieć, że w przeszłości niektórzy rekordziści przynosili do punktów skupu nawet około 300/400 kg kasztanów dziennie, co może stanowić dodatkowy bodziec do zbierania tego owocu w sezonie.

Różnorodne wykorzystanie kasztanów

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kasztany posiadają szereg zastosowań poza sferą ich skupu. Są one wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, gdzie odgrywają kluczową rolę w produkcji skrobi kasztanowej. Co warto podkreślić, ta rodzaj skrobi nie tylko jest biodegradowalny, ale także nie stanowi zagrożenia dla środowiska naturalnego. To właśnie te cechy czynią ją wyjątkowo cenioną w różnych gałęziach przemysłu. Kasztany nie tylko przynoszą zyski z ich sprzedaży, ale również posiadają potencjał do tworzenia ekologicznych i przyjaznych dla środowiska produktów.

ZOBACZ TAKŻE: Czym się różnią żylaki od pajączków?

Kasztany: zastosowanie w wielu branżach

Kasztany nie tylko cieszą się popularnością w skupach, ale także znalazły swoje miejsce w różnych dziedzinach. Oto kilka sposobów, w jakie kasztany wpływają na naszą codzienność:

Przemysł kosmetyczny: Skrobia kasztanowa jest cennym naturalnym składnikiem w produkcji kosmetyków. Jej właściwości nawilżające i łagodzące sprawiają, że kasztany znajdują zastosowanie w kremach, balsamach i szamponach.

Produkcja detergentów: Ekstrakt z kasztanów jest wykorzystywany w produkcji ekologicznych detergentów i środków czystości. Dzięki zawartości naturalnych saponin, kasztany posiadają właściwości myjące.

Przemysł spożywczy: Skrobia kasztanowa znalazła swoje miejsce również w przemyśle spożywczym, gdzie pełni rolę dodatku do produktów piekarniczych i cukierniczych.

Edukacja i świadomość ekologiczna: Punkty skupu kasztanów nie tylko służą celom ekonomicznym, ale także edukacyjnym. To miejsca, gdzie dzieci i dorośli mogą dowiedzieć się więcej o znaczeniu recyklingu i odpowiedzialnego korzystania z zasobów natury, co przyczynia się do podniesienia świadomości ekologicznej i ochrony środowiska. Kasztany stają się narzędziem do nauki i dbania o naszą planetę.

Kasztany: jakie właściwości posiadają?

Lecznicze zastosowanie: W medycynie ludowej kasztany były stosowane od dawna do leczenia różnych dolegliwości, włączając w to bóle reumatyczne i problemy żołądkowe. Ekstrakty z kasztanowca znalazły zastosowanie w terapii objawów niewydolności żylnej, takich jak żylaki, obrzęki i bóle nóg.

Kosmetyczne zastosowanie: W kosmetyce ekstrakty z kasztanowca stanowią cenny składnik wielu kremów i maści, ze względu na swoje właściwości przeciwobrzękowe i poprawiające krążenie.

Punkty skupu kasztanów w Polsce nie tylko przyczyniają się do utylizacji tych naturalnych surowców, ale również promują edukację na temat ekologii i zrównoważonego rozwoju. Kasztany, choć niejadalne, odgrywają istotną rolę w przemyśle i pomagają w budowaniu bardziej zrównoważonej przyszłości. To doskonały przykład, jak surowce naturalne mogą być wykorzystane w wielu obszarach, przynosząc korzyści zarówno ludziom, jak i środowisku.

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij: