Nie możesz tego zgubić 9 października. Inaczej ściągniesz na siebie pecha w miłości

Chociaż nie wszyscy wierzą w ludowe przesądy, a co więcej, uważają je za zwykle bujdy, czasem warto im się bliżej przyjrzeć. Wiele wierzeń związanych jest z dniami tygodnia. Jak głoszą przesądy dotyczące 9 października, tego dnia lepiej nie gubić konkretnych rzeczy, gdyż przynieść to może ogromnego pecha w miłości.

Przesądy 9 października

Wiele ludowych przesądów związanych jest z 9 października. Według wierzeń pecha ściągnąć można na siebie tego dnia przez… włosy.

Nie gub włosów

Jeśli nie chcesz ściągnąć na siebie pecha w miłości, lepiej tego dnia nie gubić włosów. Jak wierzono, gubienie włosów na zewnątrz mogło ściągnąć pecha w sferze uczuć. Warto dodać, że włosy w dawnych czasach często wykorzystywane były, aby rzucić na kogoś czary czy klątwy. Wierzono, że jeśli włosy porwane zostaną przez wiatr i złapane przez źle duchy, skaże to tę osobę na pecha w miłości. Mowa tu nie tylko o nieznalezieniu swojej drugiej połówki, a także kłótniach w związkach, a nawet i rozstaniach.

Jeśli osoby, a szczególnie kobiety nie chciały ściągać na siebie nieszczęść w miłości, 9 października wiązały włosy tak, aby, jak najmniej ich stracić. Tego dnia unikano chodzenia w rozpuszczonych włosach, gdyż ryzyko utracenia chociażby jednego włosa z głowy, było zbyt duże.

Nakrywanie głowy

Według wierzeń ludowych 9 października poza upinaniem włosów warto było nosić nakrycie głowy. Kobiety tego dnia ubierały kapelusze, chusty czy czapki, aby nie eksponować swoich włosów i aby zmniejszyć możliwość ich utraty i przedostania się na wiatr, gdzie czyhają złe duchy. W ten sposób osoby wierzyły, że unikną pecha, a szczęście w miłości ich nie opuści.

Czy warto wierzyć w przesądy ludowe?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i oczywista. Przesądy i wierzenia ludowe to niewątpliwie ogromna część tradycji i historii ludzkości, którą warto pielęgnować i o niej nie zapominać. Inna kwestią jest wiara w przesądy. To czy ktoś w nie wierzy, powinno być każdego indywidualną decyzją.

Zobacz także: "W czasie burzy kwaśnieje rosół". Czy znasz te przesądy?

Udostępnij: