Dodatkowe dwa dni wolnego od pracy? Wielki Piątek i Wigilia będą niepracujące?

Pojawiły się doniesienia, które mogą wywołać uśmiech na twarzach wielu pracujących Polaków. Związkowcy przedstawili propozycję, która zakłada dodanie do kalendarza pracowniczego dwóch dodatkowych dni wolnych. Chodzi o dni, które dla wielu z nas mają szczególne znaczenie – Wielki Piątek i Wigilię.

W Polsce pracujemy na pełnych obrotach, a nasz kalendarz przewiduje 13 dni ustatwowo wolnych od pracy.

Mimo to, związkowcy podnoszą temat dodania do tego zestawu jeszcze dwóch dni – Wielkiego Piątku i Wigilii. Dlaczego akurat te daty? Bo to dni, które naturalnie wpisują się w polską tradycję, a dodatkowo mogłyby pomóc w regeneracji w maratonie pracowniczym, w którym Polska wyprzedza wielu sąsiadów.

Standardowo, etat w Polsce to około 40 godzin tygodniowo, czyli "klasyczne" 8 godzin dziennie przez 5 dni. Niedziele są wolne dla większości z nas, zaś kalendarz świąteczny dodaje do tego jeszcze 13 dni wolnych.

Które dni są wolne od pracy w 2024 roku?

1 stycznia – Nowy Rok
6 stycznia – Święto Trzech Króli
31 marca - Wielkanoc, pierwszy dzień świąt
1 kwietnia – Wielkanoc, drugi dzień świąt
1 maja – Święto Pracy
3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja
19 maja - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
30 maja – Boże Ciało
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP i Święto Wojska Polskiego
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych
11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości
25 grudnia – Boże Narodzenie, pierwszy dzień świąt
26 grudnia – Boże Narodzenie, drugi dzień świąt

Wilki Piątek i Wigilia wolne od pracy?

Pomimo tych dni wolnych, związkowcy sugerują, że przydałoby się ich więcej. Dlaczego?
Jak tłumaczą, nasz kraj to jest też jednym z miejsc, gdzie pracuje się najdłużej w całej Unii Europejskiej.

Propozycja dodania Wielkiego Piątku i Wigilii do listy dni wolnych może mieć sens, zwłaszcza że dla wielu z nas są to dni szczególnie ważne, a dodatkowo mogą przynieść chwilę wytchnienia.
Jak mówi Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, w wielu miejscach pracy te dni i tak są już traktowane inaczej – albo są wolne, albo pracuje się krócej. Dla wielu Polaków, wierzących czy nie, Wigilia to moment, kiedy chcemy być z rodziną. Zatem, wprowadzenie tych dni jako oficjalnie wolnych może być krokiem w dobrym kierunku, nie tylko pod kątem dbałości o tradycje, ale i zdrowie pracowników, którzy na tle Europy pracują naprawdę dużo. 

W wielu przedsiębiorstwach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy, bądź dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy. W szczególności Wigilia jest dniem bardzo istotnym zarówno dla wierzących, jak i niewierzących Polaków - mówi Paweł Galec w rozmowie z "Faktem" 

Pomimo pojawiających się propozycji i dyskusji na temat wprowadzenia dodatkowych dni wolnych od pracy w Polsce, jakimi są Wielki Piątek i Wigilia, na obecną chwilę nie podjęto jeszcze żadnych oficjalnych decyzji w tej sprawie.

Zdjęcie Dodatkowe dwa dni wolnego od pracy? Wielki Piątek i Wigilia będą niepracujące? #1

Udostępnij: