Niektóre osoby posiadające czworonożnych przyjaciół, są tak blisko z nimi związane, że pozwalają nawet na wspólne spanie w jednym łóżku. Może to być przyjemnym doświadczeniem, ale może także wiązać się z pewnymi zagrożeniami. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
- Spanie z psem w jednym łóżku: Czy to dobry pomysł?
- Zaskakujące wyniki badań
- Tych zasad powinno się przestrzegać
Zwierzęta domowe mogą wykazywać zróżnicowane preferencje dotyczące bliskości. Niektóre z nich preferują własną przestrzeń, podczas gdy inne chętnie towarzyszą nam wszędzie, oczekując na naszą uwagę i pieszczoty. Zachowanie naszych pupili często można poznać po miejscu, które wybierają na odpoczynek. Niektóre zwierzęta chętnie wskakują na łóżko, aby być blisko swoich opiekunów przez całą noc.
Spanie z psem w jednym łóżku: Czy to dobry pomysł?
Wielu ekspertów ma podzielone zdanie na temat spania z psem w jednym łóżku.
Jedna grupa zwraca uwagę, że jest to naturalne zachowanie u zwierząt, które w warunkach dzikich często śpią blisko siebie. Dlatego psy mogą przenosić ten instynkt na życie w domu, szukając bliskości z opiekunem. Dla nich ciepłe łóżko i bliskość człowieka stanowią formę bezpieczeństwa i komfortu, a także mogą być pomocne dla zwierząt doświadczających traumy, które potrzebują dodatkowego wsparcia i kontaktu fizycznego.
ZOBACZ TAKŻE: Rewolucyjne obniżki cen w Pepco! Produkty dostępne za grosze!
Ci, którzy są przeciwni spaniu z psem, zaznaczają, że jest to nie tylko niewygodne, ale przede wszystkim niehigieniczne. Twierdzą, że sierść psa może być nośnikiem różnych zanieczyszczeń, owadów, kleszczy oraz innych mikroorganizmów, które mogą przenosić się na naszą pościel.
Zaskakujące wyniki badań
Badania przeprowadzone przez Christy L. Hoffman, behawiorystkę z Canisius College w Nowym Jorku, jednoznacznie wskazują, że spanie z psem ma wiele korzyści. Zarówno dla zwierzaka, jak i dla właściciela, wspólna noc zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa.
Okazuje się, że ta bliskość pozytywnie wpływa na nastrój, redukuje stres i łagodzi napady lękowe. Dodatkowo, spanie z psem poprawia jakość snu, zapewniając znacznie większy komfort wypoczynku nocnego.
Co ciekawe, niektóre badane kobiety wyraziły preferencję spania z psem niż z partnerem życiowym, twierdząc, że w takim towarzystwie łatwiej im przesypiać noc i czują się bardziej wypoczęte rano.
Tych zasad powinno się przestrzegać
Chociaż spanie z psem może być przyjemnym doświadczeniem, warto pamiętać, że nie każdy pupil nadaje się do takiej bliskości.
Nie powinniśmy wymuszać tego zachowania. Pies powinien sam zdecydować, czy chce spać z nami.
Dodatkowo, nie wszystkie rasy psów są odpowiednie do spania w łóżku. Duże psy mogą zająć zbyt dużo miejsca, co może sprawić, że spanie dla wszystkich będzie niewygodne, a próby przepychania się na małej przestrzeni mogą nawet skończyć się agresją.
Warto być ostrożnym także w przypadku niewielkich ras psów, takich jak chihuahua czy shih tzu, a także w przypadku szczeniąt lub starszych, chorych psów, zwłaszcza tych z problemami układu oddechowego lub poruszania się.
Dodatkowo, należy zwrócić uwagę na rasy brachycefaliczne, czyli te z krótkimi nosami.
Katy Alexander, lekarka weterynarii z Wielkiej Brytanii, ostrzega, że nieświadomie możemy zaszkodzić takiemu psu, jeśli go przygnieciemy lub szczelnie przykryjemy kołdrą. Przegrzanie, szczególnie u psa z gęstą sierścią, może prowadzić do poważnych konsekwencji dla jego zdrowia.