Czy w dniu 31 maja 2024 idziemy do pracy i szkoły?!

Już jutro 30 maja przypada święto Bożego Ciała. Jest to święto kościelne i w tym dniu nie idziemy do pracy ani do szkoły gdyż jest to dzień ustawowo wolny. Czy piątek po Bożym Ciele jest też dniem wolnym?

Boże Ciało dniem wolnym od pracy

W czwartek, 30 maja, obchodzimy Boże Ciało, które jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Piątek, 31 maja, niestety nie jest dniem wolnym. Wiele osób decyduje się wziąć urlop wypoczynkowy tego dnia, aby przedłużyć sobie weekend i mieć cztery dni wolnego.

ZOBACZ TAKŻE: Kolejny długi weekend. Jaka pogoda na Boże Ciało?

Czy piątek po Bożym Ciele jest dniem wolnym?

W roku szkolnym 2023/2024 piątek, 31 maja 2024 r., może być dodatkowym dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, jeśli dyrekcja szkoły podejmie taką decyzję.

Wynika to z rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 20 listopada 2017 r. dotyczącego organizacji roku szkolnego w publicznych szkołach i placówkach artystycznych w roku szkolnym 2023/2024.

Czy wszyscy pracują w piątek po Bożym Ciele?

Nie wszyscy w tym dniu maja obowiązek iść do pracy. Taką grupą zawodową są między innymi nauczyciele, którzy ten dzień mają wolny od pracy.

Ważną informacja jest to, że w obowiązku szkoły jest zorganizowanie zajęć dydaktyczno – opiekuńczych na ten dzień.

Wolne przysługuje tym, którzy zadbali o wydłużenie weekendu i na piątek po Bożym Ciele wzięli sobie urlop wypoczynkowy, zyskując tym samym 4 dni wolnego.

Czy w tym dniu mamy obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Tak, w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest jednym z dni świątecznych, w które wierni są zobowiązani do udziału w liturgii.

Jest to okazja do wyrażenia wiary w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii oraz do uczestnictwa w procesji eucharystycznej, będącej ważnym elementem obchodów tego święta.

Jakie tradycje związane są z Bożym Ciałem?

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to katolickie święto obchodzone ku czci obecności Jezusa Chrystusa w Eucharystii.

Zdjęcie Czy w dniu 31 maja 2024 idziemy do pracy i szkoły?! #1

Święto przypada na czwartek, 60 dni po Wielkanocy. Główne obchody obejmują mszę świętą oraz procesje eucharystyczne, podczas których wierni przechodzą ulicami miast i wiosek, niosąc Najświętszy Sakrament. Procesje te symbolizują publiczne wyznanie wiary i dziękczynienie za dar Eucharystii. W Polsce Boże Ciało jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

To święto w Polsce jest obchodzone z licznymi tradycjami. Oto niektóre z nich:

  • Procesje Eucharystyczne: Centralnym elementem obchodów Bożego Ciała są uroczyste procesje eucharystyczne, które odbywają się po mszy świętej. Wierni przechodzą ulicami miast i wiosek, niosąc Najświętszy Sakrament. Procesje zatrzymują się przy czterech ołtarzach polowych, gdzie odczytywane są fragmenty Ewangelii. Ołtarze te są często bogato udekorowane kwiatami, zielonymi gałązkami i religijnymi symbolami.

  • Dekorowanie domów i ulic: Mieszkańcy dekorują swoje domy, okna i ulice, którymi przechodzi procesja. Często używa się kwiatów, białych tkanin i obrazów religijnych. W niektórych regionach, zwłaszcza na wsiach, ulice są pokrywane kwietnymi dywanami, czyli wzorami ułożonymi z płatków kwiatów.

  • Dzieci sypiące kwiaty: Podczas procesji małe dziewczynki, ubrane w białe sukienki, sypią kwiaty przed Najświętszym Sakramentem. Jest to symbol czci i radości, a także nawiązanie do triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.

  • Zbieranie ziół i kwiatów: W niektórych regionach Polski wierni zbierają zioła i kwiaty, które zostają po procesji. Wierzono, że mają one specjalne właściwości ochronne i lecznicze.

Boże Ciało jest więc nie tylko okazją do publicznego wyznania wiary, ale także czasem wspólnotowego świętowania, pełnego symbolicznych gestów i pięknych tradycji.

Udostępnij: