Zastanawiasz się, o której godzinie najlepiej iść spać, aby zapewnić sobie zdrowy sen i dobre samopoczucie? Naukowcy mają odpowiedź. Po latach badań nad nawykami sennymi i ich wpływem na zdrowie serca, eksperci wskazali "złotą godzinę" na położenie się do łóżka. Jaka to godzina?
Niewłaściwa długość snu, zarówno za krótka, jak i za długa, oraz nieodpowiednia pora zasypiania, mogą negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Tego typu nawyki mogą prowadzić do wielu istotnych zaburzeń. Naukowcy podali, jak godzina jest najlepsza do zasypiania, aby uniknąć problemów zdrowotnych.
Sen to zdrowie
Sen, obok zrównoważonej diety, regularnej aktywności fizycznej, redukcji stresu i unikania używek, jest jednym z kluczowych elementów zdrowego stylu życia. Odgrywa on istotną rolę w stymulowaniu układu odpornościowego, regeneracji mózgu oraz usuwaniu toksyn.
ZOBACZ TAKŻE: IMGW ostrzega przed upałami! Żar będzie lał się z nieba!
Dbanie o prawidłową higienę snu może również stanowić skuteczną ochronę przed chorobami cywilizacyjnymi.
Liczne badania przeprowadzone przez lata wykazują, że przewlekłe problemy ze snem przyczyniają się do powstawania cukrzycy typu 2 i otyłości, zwiększają ryzyko depresji i lęków, a także mogą prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
Wynika to głównie z zaburzeń rytmu dobowego, który reguluje wiele procesów w naszym organizmie.
W artykule opublikowanym w "European Society of Cardiology" naukowcy podkreślają, że rytm dobowy jest kształtowany nie tylko przez czas trwania i jakość snu, ale również przez porę, o której zasypiamy.
Idź spać o tej godzinie, a unikniesz wielu problemów
Badacze przeprowadzili swoje analizy na podstawie sześciu lat obserwacji nawyków sennych 88 tysięcy uczestników.
Skupili się szczególnie na wpływie snu na zdrowie serca. Wyniki pokazały, że ponad trzy tysiące osób doświadczyło problemów sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca, udar mózgu czy zawał serca.
Zaskakujące było to, że większość problemów zdrowotnych wystąpiła u osób, które kładły się spać o północy lub później.
W porównaniu do tych, którzy zasypiali wcześniej, nocne marki miały aż o 25% wyższe ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
Co ciekawe, osoby zasypiające przed godziną 22 również były bardziej narażone na problemy sercowo-naczyniowe, ich ryzyko było o 12% wyższe.
Analizy wskazały również "złotą godzinę" dla zdrowia serca. Najlepszą porą na sen jest czas między 22 a 23, co zdaniem naukowców sprzyja utrzymaniu zdrowego serca.