Zgodnie z tradycją Kościoła Katolickiego, dzieci przystępują do pierwszej komunii świętej w wieku około 9 lat, co wiąże się także z ich pierwszą spowiedzią. Coraz więcej osób uważa jednak, że ten sakrament w obecnej formie powinien zostać zreformowany, a niektórzy aktywiści i politycy postulują jego całkowitą likwidację. Czy dojdzie do takich zmian?
- Spowiedź budzi wiele kontrowersji
- Czy będzie zakaz spowiedzi dzieci?
- Czy spowiedź jest niebezpieczna dla dzieci?
- Czy dzieciom jest potrzebna spowiedź?
Jeden z polityków w mediach społecznościowych wyraził swoje zastrzeżenia dotyczące praktyki spowiedzi dzieci w zamkniętych pomieszczeniach. Jego zdaniem podczas tego wydarzenia dzieciom powinien towarzyszyć na przykład psycholog.
Spowiedź budzi wiele kontrowersji
Sakrament pokuty jest nieodłącznym elementem katolickiej wiary i stanowi ważny etap przygotowania dziecka do przyjęcia pierwszej komunii świętej.
ZOBACZ TAKŻE: Nie powinno się tego robić przed ślubem? Ksiądz mówi jasno, czy to grzech
Jednak wielu krytyków twierdzi, że wyznawanie grzechów przed księdzem może nie być odpowiednie dla dzieci.
Czy będzie zakaz spowiedzi dzieci?
Wielu ludzi twierdzi, że sakrament pokuty powinien być dostępny tylko dla dzieci, które osiągnęły większą dojrzałość, ponieważ może prowadzić do różnych nadużyć.
Do grona krytyków dołączył Rafał Betlejewski, znany z działań społecznych, który niedawno złożył petycję do Sejmu.
W swoim wniosku domaga się wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci poniżej 16. roku życia. W uzasadnieniu wskazuje, że spowiedź może być postrzegana jako forma przemocy psychicznej, ingerująca w prywatność i intymne przeżycia dziecka.
Trzeba działać na rzecz obywatelskiego, świeckiego państwa, które wyznacza inne standardy myślenia - ma inne pomysły na kształtowanie publicznej moralności i nie dopuszcza, że mężczyzna żyjący w celibacie może przesłuchiwać dziewięciolatków w sposób intymny pod groźbą kary boskiej. Jestem pewien, że ten zakaz zostanie w końcu wprowadzony - mówił Rafał Betlejewski
Petycja aktywisty zdobyła poparcie ponad 12 tys. osób i w czerwcu ubiegłego roku została złożona w Sejmie. Dokument nie posunął się dalej w procesie legislacyjnym. Kiedy poseł KO Marcin Józefaciuk usłyszał o tej sytuacji, zobowiązał się do przyspieszenia prac nad wprowadzeniem zakazu spowiedzi dla dzieci.
Umieścił on wówczas wpis na swoim profilu Facebooka.
Sama instytucja spowiedzi została stworzona, aby kościół wiedział, co dzieje się w środowisku lokalnym. Wątpliwości, a raczej sprzeciw, budzi ciągła praktyka przesłuchiwania dzieci w zamkniętym pomieszczeniu bez obecności psychologa dziecięcego – treść wpisu
Czy spowiedź jest niebezpieczna dla dzieci?
O spowiedzi niedawno wypowiedziała się również radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego i ginekolożka Maria Kubisa, która stwierdziła, że to nonsens i zaapelowała o wprowadzenie zakazu spowiedzi dla osób nieletnich.
Skończmy z wyrządzaniem dzieciom krzywdy. Spowiedź to przemoc psychiczna. To trauma dla dziecka – apelowała Maria Kubisa
Radna dodała również, że należy pamiętać, że duchowny nie ma przygotowania psychologicznego do prowadzenia takiej rozmowy z dzieckiem, a do tego nie rozumie takiej sytuacji, ze dziecko musi wyznać grzechy obcemu mężczyźnie.
9-latek idzie do obcego mężczyzny, klęczy przed konfesjonałem i musi wyrecytować swoje grzechy. To nie jest dla niego sytuacja bezpieczna – przekonywała Kubisa
Czy dzieciom jest potrzebna spowiedź?
Według pedagogów religijnych, spowiedź uszna nie jest potrzebna dzieciom, gdyż one nie popełniają grzechów ciężkich.
Ich zdaniem zamiast standardowej formy pokuty, dzieci powinny być zachęcane do czynienia dobrych uczynków, jako forma rozgrzeszenia.
Taka praktyka jest stosowana na przykład we Francji. Tam podejście do spowiedzi jest zupełnie inne. Przebiega ono w ten sposób, ze odbywa się rozmowa z księdzem, w trakcie której dziecko może wyrazić chęć przyjęcia sakramentu Eucharystii.
Jeszcze inaczej wygląda to w Anglii. Tam dzieci mają możliwość dokonania wyboru między tradycyjną spowiedzią a rozmową z księdzem. Podczas takiej rozmowy ksiądz może zapytać o różne troski, zmartwienia, czy przeżycia dziecka. Jako zadośćuczynienie duchowny proponuje odmówienie modlitwy w domu
Podobne zasady obowiązują w Holandii i Austrii, gdzie rodzice przekonani są, że ich kilkuletnie dzieci są niewinne i nie popełniają grzechów ciężkich, dlatego nie widzą potrzeby, aby spowiadały się przed księdzem. W większości przypadków sprzeciwiają się również pytaniom duchownego dotyczących grzechów ich pociech.
Źródło zdjęć: Canva