Niedocenianie partnera w związku. Dowiedz się, dlaczego chwalenie i akceptowanie partnera jest ważne

Zdarza się, że mężczyźni czują się niedoceniani przez partnerki. Pracują, pomagają w domu i wychowują dzieci. Starają się wypełnić swoje obwiązki, a mimo tego ich wysiłki nie są zauważane i doceniane. Dowiedz się, dlaczego chwalenie i akceptowanie partnera jest ważne i jak ich brak wpływa na relację.

Niedocenianie partnera w związku

Kobiety czasem zapominają o tym, żeby komplementować, chwalić i doceniać swojego partnera. Uważają, że wypełnia pewne zadania i coś robi, ponieważ to należy do jego obowiązków, a one nie muszą mu za to okazywać wdzięczności.

Część pań krytyką, narzekaniem i krzykiem próbuje zmusić mężczyzn do działania. Zmieniają ich na siłę i oczekują, że będą się zachowywać według reguł przez nie narzuconych.

Gdy nie doceniamy swojego mężczyzny, a w zamian za to coraz więcej od niego wymagamy, narzekamy, krytykujemy i mamy ciągłe pretensje- to może destrukcyjnie wpłynąć na nasz związek. Niedoceniony partner uzna, że jego starania i wysiłki nie mają sensu, ponieważ i tak jest krytykowany. Wkrótce całkiem przestanie próbować. Na dodatek będzie coraz bardziej zamykał się w sobie, wycofywał i oddalał. Prędzej czy później to może doprowadzić do poważnego kryzysu, a nawet rozpadu relacji.

Z czego to wynika?

Może wynikać to ze stereotypów odnośnie płci i postrzegania mężczyzny w roli męża i ojca. Jednak czasy się zmieniły i obecnie role mężczyzny i kobiety w związku też uległy przemianie. Nikt już nie wymaga od mężczyzn, żeby byli silni, odważni, nie okazywali uczuć i emocji. Każdy człowiek potrzebuje akceptacji i docenienia. Mężczyźni nie są tutaj żadnym wyjątkiem.

Akceptacja i uznanie

Gdy nasze starania i wysiłki zostają dostrzeżone i pochwalone przez partnera, czujemy się z tym lepiej. Komplementy poprawiają poczucie własnej wartości i samoocenę drugiej osoby. Wzmacniają też zachowania, których dotyczą. Chwaląc za coś partnera, zwiększamy szansę, że zrobi to ponownie z własnej woli i z przyjemnością. Komplementując kogoś okazujemy nasze uznanie i informujemy, że działania i zachowania drugiej osoby są przez nas zauważone. Pokazujemy, że je cenimy i jest to dla nas ważne.

Udostępnij: