Socjologowie zauważają, że kobietom i mężczyznom trudno dziś nawiązywać trwałe relacje, żyjemy coraz bardziej obok siebie. Dowiedz się, z czego to wynika. Poznaj zdanie ekspertów!

Eksperci zauważają zmiany

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz, psychiatra, psychoterapeuta i seksuolog zauważa, że kobiety „dostały zielone światło do samorealizacji i to właściwie w każdej dziedzinie. Dbają o swój awans społeczny, dokształcają się, są coraz bardziej otwarte i wymagające, także w sprawach intymnych”.

Słowa te potwierdza profesor Małgorzata Fuszara, dyrektorka Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Mówi, że obecnie „kobiety przeważają wśród osób z wyższym i średnim wykształceniem. Dziś stanowią ok. 65 proc. absolwentów uczelni, a jeszcze wyższy odsetek mamy na studiach podyplomowych”. Połączone jest to z niższymi aspiracjami edukacyjnymi mężczyzn…

Rośnie przepaść między kobietami a mężczyznami?

Eksperci społeczni zauważają, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej rośnie przepaść między młodymi kobietami a mężczyznami. Aktualnie kobiety są coraz lepiej wykształcone, mają wyższe aspiracje i są bardziej otwarte i liberalne, niż jeszcze kilka lat temu.

Z kolei według ekspertów mężczyźni coraz bardziej zostają w tyle, zarówno pod względem wykształcenia, jak i ambicji. Młode pokolenie zaczyna żyć w dwóch światach i coraz trudniej przychodzi im odnalezienie wspólnego języka i nawiązywanie bliskich relacji...

Coraz więcej singielek i singli

Profesor Małgorzata Stefańska wprost mówi o „słabym nasyceniu rynku matrymonialnego" mężczyznami, którzy spełnialiby wymagania kobiet. Coraz bardziej ambitne, lepiej wykształcone i zliberalizowane kobiety, nie chcą partnera o niższym statusie społecznym. Wolą być singielkami, niż wchodzić w związki z kimś, kto nie spełnia ich oczekiwań. Młodzi mężczyźni z kolei bez efektu szukają kandydatki na żonę. Ta sytuacja według Stefańskiej prowadzi do osłabienia instytucji małżeństwa i rodziny.

Gdzie ci mężczyźni?

Profesor Philipa Zimbardo, popularny amerykański psycholog, autor głośnej książki „Gdzie ci mężczyźni?" uważa, że „mamy do czynienia z rekordową liczbą facetów niedających sobie rady w szkole, nieumiejących sprostać dziewczynom w kontaktach społecznych i kobietom w sferze seksualnej".

Co jest kluczem do odbudowy damsko- męskich relacji?

To nie brzmi dobrze… należy pamiętać o tym, że wszystkie te problemy tak naprawdę dotykają obu płci. Młodzi ludzie zaczęli na nowo poszukiwać swojego miejsca i roli w życiu, licząc że w końcu znajdą klucz do odbudowy damsko- męskich relacji… Tylko co nim jest?

DZ

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img