Czy da się zmienić charakter partnera? Są cechy osobowości, które ciężko wyeliminować.

Początkowo związki opierają się na samych pozytywnych emocjach, często idealizujemy drugą osobą. Z czasem zaczynamy jednak dostrzegać w drugiej połówce wady. Mogą być one powodem irytacji, frustracji, drobnych sprzeczek. Na niektóre zachowania mamy wpływ, możemy wypracować kompromis z partnerem, zmienić przyzwyczajenia. Ciężko jednak zmienić niektóre cechy osobowości, które są głęboko zakorzenione.

Wzorce powstałe w okresie rozwojowym są silne i trudno je zmienić, ale można je przeciwważyć, rozwijając słabe aspekty charakteru.

Jest jednak kilka typów osobowościowych mężczyzn, które ciężko zmienić…

Maminsynek

Związek z maminsynkiem jest niezwykle trudny. Mężczyzna często przedkłada relacje z mamą nad relacje z kobietą. Zdanie matki jest dla niego najważniejsze, wszystko z nią konsultuje, podporządkowuje się jej decyzją mimo dojrzałości wiekowej. Maminsynkowie często porównują wybrankę do swojej mamy, doszukują się podobnych cech. Może okazać się, że partnerka nigdy nie dorówna mamie (która uważana jest za idealną kobietę). Wybranka zawsze będzie niewystarczająca. Maminsynek jest także mało samodzielny, uzależniony od relacji z mamą co może mieć negatywny wpływ na związek. Bardzo ciężko przerwać  pępowinę, która łączy dorosłego mężczyznę z mamą.

Pracoholik

Zdarza się, że granica między ambicją, a pracoholizmem jest bardzo cienka. Sukces zawodowy może napędzać do działania, mobilizować do aktywności i dalszego rozwoju zawodowego. Pracoholik  natomiast nie potrafi wywarzyć priorytetów. Sprawy zawodowe są zawsze na pierwszym miejscu. Praca przedkładana jest nad relację z partnerką. Dochodzić może do konfliktów. Partnerka jest na drugim planie, czuje się samotna.

Piotruś Pan

Jest to typ niedojrzałego mężczyzny. To tzw. wieczny chłopiec. Unika odpowiedzialności, nie podejmuje ważnych decyzji. Pragnie beztroskiego życia, zabawy, luźnego związku. Nie lubi się angażować. Taki typ mężczyzny nie dotyczy tylko młodych mężczyzn, zauważyć go można u panów, którzy osiągnęli już dojrzałość wiekową. Piotruś Pan tak łatwo nie zrezygnuje z komfortowego, beztroskiego życia.

Złe wychowanie

U mężczyzn bardzo ciężko jest zmienić pewne zachowania opierające się na wychowaniu. Pewne schematy są wpajane przez lata przez rodziców, czy środowisko. Są głęboko zakorzenione, powtarzane przez lata.

Czasem może się okazać, że próba zmian partnera przyniesie jedynie frustracje i sprzeczki. Często jest to walka z wiatrakami. Należy pamiętać, że człowieka nie da się przestawić niczym opcje na urządzeniu. Chęć zmiany musi wychodzić przede wszystkim od partnera. Ważne są chęci. Istnieją cechy charakteru, które w istotny sposób naznaczają nasze życie i ciężko je zmienić. Warto rozważyć wtedy pełną akceptację.

Pamiętajmy, że nie wolno nam wkraczać w poglądy religijne, polityczne, w hierarchię wartości. To przestrzeń, którą musimy wzajemnie szanować i akceptować.

MP

Udostępnij: