Komunikacja- jak kobiety i mężczyźni różnią się pod tym względem?

Komunikacja dzieli się na werbalną i niewerbalną. Według naukowców słowa to jedynie 7%, a język niewerbalny stanowi aż 93% całego przekazu! Na dodatek kobiety i mężczyźni mają różne style komunikacyjne oraz sposoby przekazywania i odczytywania sygnałów. Dowiedz się, na czym polegają te różnice!

Męsko- damska komunikacja

Według naukowców język niewerbalny stanowi aż 93% całego przekazu, podczas gdy 7% to informacje przekazywane za pomocą słów. Komunikacja niewerbalna dotyczy ludzkich zachowań, postaw, ruchów, gestów, dotyku i obiektów, innych niż słowa. Co ciekawe kobiety i mężczyźni różnią się pod względem stylów komunikacji, a także sposobów przekazywania i odczytywania sygnałów i mowy ciała.

Mężczyźni i kobiety różnią się pod tym względem

Kobiety i mężczyźni różnią się pod względem stylów komunikacji. Mają także różne sposoby przekazywania i odczytywania niewerbalnych sygnałów. Na dodatek naukowcy uważają, że to płeć piękna ma większą zdolność interpretacji sygnałów niewerbalnych.

Mężczyźni częściej mówią głośniej i dosadniej od kobiet. Kobiety z kolei częściej się uśmiechają i nawiązują kontakt wzrokowy, chętniej też dotykają rozmówcy.

To nie wszystko! Kobiety chętniej komunikują się w pośredni, niż bezpośredni sposób. Dla nich rozmowa bywa celem i wartością samą w sobie. To ona, a nie wyrażane w niej treści są najważniejsze. Chodzi przede wszystkim o przeżycia i emocje, jakie towarzyszą komunikatom. W rozmowach, kobiety nastawione są na budowanie i podtrzymywanie relacji z innymi. Uważa się, że kobiety są lepszymi słuchaczkami niż mężczyźni.

Mężczyźni traktują rozmowę w zupełnie inny sposób. Do komunikacji podchodzą w sposób zadaniowy. Rozmowy muszą mieć cel i sens, panowie chętniej dostarczają informacje, fakty, opinie lub sugestie. Skupiają się na treści rozmowy i konkretach, a nie emocjach i uczuciach, jakie im towarzyszą.

Różne style komunikacji kobiet i mężczyzn

Istnieją różnice w sposobach komunikacji pomiędzy mężczyznami, a kobietami. Oprócz tego w zależności od płci, różne standardy zachowań uznawane są za właściwe i normalne.

Niektóre zachowania komunikacyjne są dużo lepiej tolerowane u mężczyzn, niż u kobiet. Na przykład wyrażanie własnego zdania, asertywność, czy wulgaryzmy są lepiej postrzegane u panów. Z kolei większa emocjonalność, wyrażanie uczuć, czy płacz lub wzruszenie- u kobiet.

Warto o tym wiedzieć

Warto być świadomym różnic w sposobie komunikacji między mężczyznami i kobietami. To pomoże uniknąć niepotrzebnych konfliktów i lepiej wspólnie rozwiązywać problemy. Przede wszystkim jednak ta wiedza pozwoli lepiej się porozumiewać, pomimo różnic.

DZ

Udostępnij: