O męskich emocjach

Bardzo często pomija się fakt męskich emocji w przestrzeni publicznej. Można powiedzieć wręcz, iż temat ten jest niemodny, tuszowany, ukazuje mężczyzn jako osoby nieporadne życiowo. Tymczasem jednak warto zastanowić się nad tym czy tłumienie emocji przez mężczyzn i spłycanie tematu ich emocji, jest do końca dobre, i czy nie przynosi więcej szkód niż korzyści.

Męska depresja 

Bardzo częstym, pomijanym tematem w przestrzeni publicznej jest właśnie męska depresja oraz jej następstwa. Być może nie należy to do tematów modnych i klikających się w licznych wiadomościach, lecz takowe zjawisko wiąże się z licznymi rzeczami – nie do końca pozytywnymi. Męska depresja to poważna sprawa. Bardzo często pozostaje ona w ukryciu przez strach, iż przyznanie się do tego faktu, pozostanie wyśmiane. Jednakże trzeba zawsze zwracać uwagę na sytuację, kiedy nasz partner lub inny męski osobnik – bliski nam – jakoś cierpi. Nie chodzi tutaj oczywiście o użalanie się, ale o szczerą rozmowę i jakąkolwiek chęć pomocy, ponieważ to już jest dobra droga. Takich zachowań właśnie brakuje, a samobójstwa wśród mężczyzn stają się coraz częstsze.

Prosty smutek i nie okazywanie go przez mężczyzn 

Trzeba również skupić się na prostym smutku, który jest bardzo częsty u każdej płci. Nie zawsze bywa miło oraz kolorowo w naszym życiu, więc w pewnym momencie musimy wrócić do domu w złym nastroju. Jak to jednak wygląda u mężczyzn? – nie zawsze tak samo. Otóż, gdy mężczyzna ma do wyboru smucenie się albo tłumienie emocji i otrzymanie za to nagrody, z pewnością skieruje swój palec na drugą opcję, gdyż społeczeństwo ukształtowało go tak, że musi być twardy i zawsze silny. Nagroda jest zbyt cenna…

Dlaczego trzeba o tym rozmawiać?

Bardzo dużo rozmawia się o problemach w przestrzeni publicznej, jaka jest przesiąknięta sprawami typowo ideologicznymi czy politycznymi. Czasami zatem trzeba odejść od tych nie zawsze skutecznych w realizacji, tematów oraz skupić się na rzeczach naprawdę ważnych i potrzebnych społecznie. Oczywiście każda z płci ma jakiś problem, z którym mierzy się na co dzień, ale tuszowanie trudów jednej z nich jest bardzo złe. Należy więc wiele poświęcić i zrozumieć, aby męskie problemy zaczęły jeszcze bardziej, i skuteczniej wychodzić na światło dzienne.

B.J

Udostępnij: