Ekspert radzi: jak rozmawiać z nastolatkiem o pierwszej miłości

Każdy pamięta motylki w brzuchu, w sercu gorąc i rumieńce na policzkach, a to wszystko dzięki tym pierwszym zauroczeniom, kiedy małymi krokami wchodziło się w relacje z płcią przeciwną. Jest to naturalna kolej rzeczy, ale jak rozmawiać z nastolatkami o tych pierwszych miłościach?

Głowa w chmurach

Takie pierwsze zauroczenie wiąże się z nierozumieniem tych uczuć. Młodemu człowiekowi brakuje wiedzy i doświadczenia w tych sprawach, co może wiązać się z niechęcią związaną z rozmową na ten temat. Zamyka się w sobie i unika konwersacji. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Daj dziecku trochę czasu, by oswoiło się z tą sytuacją, przyjmując, że jest to zupełnie naturalne zachowanie. Stale jednak podkreślaj, że w każdej chwili chętnie z nią porozmawiasz na ten temat.
Gdy dziecko zacznie już mówić, nie przerywaj mu. Powstrzymaj się także od uwag i niczemu się nie dziw. Dasz w ten sposób do zrozumienia, że poważnie traktujesz uczucia nastolatka.

Należy pamiętać, aby na spokojnie wyrazić swoje obawy. Rodzice często rozmawiają ze swoimi dziećmi w domu. Otoczenie, które towarzyszy przy rozmowie, bardzo wpływa na efekt końcowy konwersacji, a więc warto zadbać o neutralny grunt.

Wspólny wyjazd

Bywają sytuacje, kiedy nastoletnie dziecko oznajmia, że planuje wyjechać ze swoją miłością na noc lub kilka dni. W takiej sytuacji pojawiają się ogromne obawy. Jak zachować się w takim momencie?

To zrozumiałe, że nastolatka nie chce rozstać się ze swoim chłopakiem na długie wakacje. Ale jest nieletnia i rodzice ponoszą odpowiedzialność prawną za jej zdrowie i życie.
Zakazy zazwyczaj wywołują jeszcze większy bunt u nastolatki, a często nawet są powodem ucieczki z domu.

W takiej sytuacji najlepiej jest zorganizować wspólny wyjazd, który pozwoli rodzicom bardziej poznać chłopaka lub dziewczynę swojego dziecka. Należy też pamiętać o rozmowie dotyczącej spraw intymnych.

Złamane serce

Z szczęściem związana też jest gorycz. Naturalne jest, kiedy nastolatek odczuwa smutek po rozstaniu ze swoją sympatią. Jak pomóc w kwestii złamanego serca?

Narodzinom pierwszego dojrzałego uczucia, jakim jest miłość, towarzyszy nie tylko radość. Bywają i rozczarowania, i rozstania, które nastolatek przeżywa bardzo intensywnie. Dlatego powinni go otaczać ludzie, którzy go kochają.
Należy mieć na uwadze fakt, że dla nastolatka jest to bardzo delikatne doświadczenie, a więc powinno się unikać bagatelizowania sprawy. Dziecko powinno wtedy czuć się potrzebne otoczeniu. Zamiast krytyki, wykaż się cierpliwością i zrozumieniem.

Nieodwzajemniona miłość

Tak samo, jak w dorosłym życiu, tak też u nastolatków napotyka się nieodwzajemnioną miłość. I w każdym przypadku nie należy do najprzyjemniejszych uczuć. Co jednak, jeśli dziecko narzuca się drugiej osobie w potrzebie otrzymania tej miłości?

Dla każdego nieodwzajemniona miłość jest trudna, zwłaszcza dla nastolatki. Dlatego nie można jej karać, ośmieszać czy na nią krzyczeć.
Bywa, że dzieci szukają akceptacji innych, bo nie znalazły jej w rodzinie. Może brakuje jej poczucia własnej wartości?

Dobrym sposobem jest pokazanie na własnym przykładzie, że narzucanie się drugiej osobie nie należy do najlepszych rozwiązań, a jedynie może pogorszyć sytuacje.

Reszta rad:

http://www.kobieta.pl/artykul/zakochany-nastolatek

+
Udostępnij: