Na początku związku często odkładamy na bok poważne sprawy żyjąc chwilą obecną i ciesząc się romantyzmem, naturalnym dla tego etapu relacji. Jednak są rzeczy, które warto powiedzieć już na samym początku, aby uniknąć rozczarowań.
- Podstawowe tematy, o których powinno się rozmawiać to:
- 1. Ogólne poglądy i wizja swojego życia w przyszłości
- 2. Dzieciństwo i przeszłość
- 3. Finanse
- Z kim rozmawiasz?
- Ze sobą.
- Często to robisz.
- Wiem. Jestem jedyną osobą, która mnie rozumie.
Kasie West
Szczera rozmowa i bycie autentycznym to chyba najlepszy przepis na udana relacje i zbudowanie solidnych fundamentów związku. Często pojawia się w relacji rozczarowanie i niezgodność poglądów „nie do przeskoczenia”. Dlatego, aby uniknąć tych problemów odpowiednio wcześnie należy rozmawiać o ważnych dla nas sprawach i lepiej poznać człowieka, z którym planujemy iść przez życie.
"Każdy powinien mieć kogoś, z kim mógłby szczerze pomówić, bo choćby człowiek był nie wiadomo jak dzielny, czasami czuje się bardzo samotny."
Ernest Hemingway
Podstawowe tematy, o których powinno się rozmawiać to:
1. Ogólne poglądy i wizja swojego życia w przyszłości
Chociaż ten temat jest dość ogólny i może zmieniać się z upływem czasu i nabierania życiowego doświadczenia, należy od początku zaznaczyć swoją filozofię życia. Opowiadaj, ale też wypytuj partnera o plany i marzenia. Może chce mieszkać za granicą? Nie lubi zwierząt? Marzy o założeniu firmy, wyjazdach, a Ty preferujesz finansową stabilność i powtarzalność? Równie ważne są poglądy polityczne i religijne – obnażają nasza wizję świata i hierarchię wartości.
"Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku."
Antoine de Saint-Exupéry
2. Dzieciństwo i przeszłość
Wcześniej czy później każdy związek schodzi na tematy związane z dzieciństwem. Opowiadamy sobie żartobliwe sytuacje, ale także nawiązujemy do tych trudnych i bolesnych, które niewątpliwie naznaczyły piętno na naszym całym życiu. Ważne, aby partnerzy wiedzieli co ich ukształtowało, co było dla nich trudne, jakie lęki zostały im do dzisiaj, a co nadało ich życiu sens i kolory.
Na tym etapie można też porozmawiać o byłych związkach. Nie trzeba jednak wchodzić w szczegóły. Wystarczy wyłuskać niczym morał lub lekcję coś wartościowego z każdej relacji i powiedzieć, co to dla nas znaczy. Zdobycie podobnej wiedzy od partnera pomoże nam zrozumieć co jest dla niego ważne w relacji oraz ile jest w stanie poświęcić dla wspólnego dobra.
3. Finanse
Choć to wrażliwy temat – zupełnie niepotrzebnie wstydzimy się o tym rozmawiać. Jako dorośli i odpowiedzialni ludzie nie traktujmy zarobków, ale także trudności finansowych jako temat tabu. Wzajemna wiedza o tym, czy partner zarabia, jaką ma pracę, czy oszczędza, na co jest w stanie wydać całą wypłatę, a na co nie wydałby złamanego grosza, pomoże wyobrazić sobie przyszłe wspólne życie pod jednym dachem. Nawet jeśli do tego etapu jeszcze daleko, lepiej wiedzieć na jakim gruncie stoimy.
Do listy w miarę jak związek będzie się rozwijał, można dodać wiele innych aspektów, jednak najważniejsze to nie omijać trudnych tematów i od samego początku dojrzale prowadzić rozmowy o tym co ważne. Jak widać, są to obszary życia każdego człowieka, które w jakiś sposób towarzyszą nam przez wszystkie lata i mają większy lub mniejszy wpływ na jakość naszego życia. Dlatego, jeżeli zależy Ci na dobrych podwalinach nowego związku i szczerej relacji nie bój się odważnych rozmów. Mów prawdę o sobie i o swoich marzeniach. Tego samego oczekuj od partnera. Otwartość na rozmowę i szczerość zaprocentują w waszych wyborach i całej realcji.
„Małżeństwo składa się w 97% z rozmowy”
-Oscar Wilde-
+