Miłość do siebie – poznaj toksyczny efekt braku tego uczucia

Miłość do siebie nie jest zachowaniem narcystycznym ani nie oznacza bycie zapatrzonym w siebie. Ten rodzaj miłości polega na szacunku do samego siebie, akceptowania swoich zalet i wad oraz pracowanie nad sobą, bez pogrążania się w kompleksach. Miłość do siebie jest oznaką znajomości swojej wartości i tego, na co zasługujemy. Jej brak potrafi być dla nas szkodliwy i zaczynamy żyć w toksycznym świecie, który sami dla siebie tworzymy. Jaki efekt potrafi stworzyć brak miłości do samego siebie?

Brak głębszych relacji


Ludzie potrzebują żyć w kontakcie z innymi – w mniejszym lub większym stopniu. Nie jesteśmy jednak w stanie zbudować szczerej relacji z drugim człowiekiem, jeśli nie jesteśmy szczerzy sami ze sobą. Wszystkie nasze związki z ludźmi kończą się porażką, co sprawia, że zaczynamy tęsknić za czymś prawdziwym i autentycznym. Pojawia się uczucie samotności i przygnębienia.



Niepewność i depresja


Brak miłości do siebie sprawia, że pogrążamy się w swoim negatywnym nastawieniu do samego siebie. Kopiemy pod sobą dołki, aby następnie w nie wpaść i obwinić się za to. Zaczyna pojawiać się przepaść, między tym, kim jesteśmy a tym, kim chcemy być. Zaczynamy doświadczać uczucia niepewności oraz zwątpienia. Unikanie samego siebie z czasem może doprowadzić do głębszych i poważniejszych stanów emocjonalnych jak depresja.



Brak zaufania do innych


Jesteśmy otoczeni ludźmi, którzy nas kochają na różne sposoby. Brak miłości do samego siebie sprawia jednak, że nie wierzymy w ich uczucia. Uważamy, że nie ma w nas nic, co jest warte miłości, a więc w naszym przekonaniu ich uczucie jest nieszczere. Zaczyna pojawiać się zatem brak zaufania nie tylko do siebie, ale również do ludzi w naszym otoczeniu.



Brak umiejętności okazania swoich emocji


Brak zaufania do siebie i innych sprawia, że nie jesteśmy w stanie okazać swoich prawdziwych emocji. Nie umiemy pokazać swoim bliskim, że nam na nich zależy. Nie potrafimy szanować i kochać samego siebie, a więc automatycznie nie umiemy dać tego ludziom, którzy nas otaczają. Dodatkowo przez brak tej umiejętności nasi bliscy nie będą w stanie czuć się przy nas komfortowo i bezpiecznie. Brak zaufania zacznie pojawiać się z obu stron.



Brak wiary w siebie


Przez brak miłości do samego siebie przestajemy wierzyć w swoje umiejętności, wiedzę oraz talenty. Nie potrafimy ruszyć naprzód i nie podejmujemy się ryzyka. Uważamy, że nie zasługujemy na spełnienie swoich planów i marzeń oraz nie wierzymy, że będziemy w stanie pokonać przeciwności, które mogą pojawić się na naszej drodze. Zaczynamy myśleć, że nie jesteśmy wystarczający.



Miłość do samego siebie wymaga pracy i czasu. Przede wszystkim wymaga stawienia czoła ze swoimi najciemniejszymi i najjaśniejszymi stronami umysłu i serca. Prawdą jest jednak to, że unikanie samego siebie w efekcie może być bardzo toksyczne i silnie wpłynie na nasze życie, niszcząc je każdego dnia.

Udostępnij: