Jak można kogoś pocieszyć, wesprzeć i podnieść na duchu w trudnych chwilach? Jaki jest najlepszy sposób, by okazać komuś uczucia i zaangażowanie, bez słów? Co sprawia, że czujemy się lepiej, bezpieczniej i po prostu jesteśmy szczęśliwi? Poznaj wielką moc płynącą z przytulania. Przytulanie- warte więcej, niż prezent

„By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu”. Virginia Satir

Warto przytulać się codziennie

Znana amerykańska psycholog i terapeutka rodzinna Virginia Satir podkreśla, że codzienne przytulanie jest bardzo ważne i przynosi o wiele więcej korzyści, niż nam się wydaje. Powinniśmy przytulać się od 4 do 12 razy w ciągu dnia. To pozytywnie oddziałuje nie tylko na dzieci, ale też na dorosłych.

Przytulanie u dzieci

Dotyk jest jednym z najważniejszych zmysłów i pełni bardzo ważna rolę w życiu człowieka. Jest istotny dla wszystkich ludzi, niezależnie od wieku. Już u noworodków dotyk buduje więź emocjonalną z rodzicem, daje poczucie bezpieczeństwa i ciepła. Poza tym pomaga się uspokoić i wyciszyć, łagodzi dolegliwości bólowe, zdenerwowanie i stres.

Przytulanie u dorosłych

Przytulanie jest równie ważne dla dorosłych. Potrzeba miłości i bliskości jest jedną z podstawowych ludzkich potrzeb, więc nie powinniśmy zapominać o codziennym dotyku. Przytulanie poprawia samopoczucie i nastrój. Łączy ludzi i pogłębia relacje miłosne i przyjacielskie. Gdy się przytulamy czujemy się bezpieczni i po prostu szczęśliwi.

Wielka moc przytulania

Przytulasy mogą być przyjacielskie lub romantyczne. Spontaniczne lub zaplanowane. Krótkie i mocne lub długie i namiętne. Przytulanie wydaje się małym i nieznaczącym gestem, ale tak naprawdę ma wielką moc.

Podczas przytulania w naszym organizmie wydzielają się hormony: serotonina oraz oksytocyna. Już kilkuminutowe przytulenie przynosi wiele korzyści emocjonalnych i zdrowotnych!

Przytulanie rozładowuje napięcie, stres i koi nerwy. Poprawia humor, wpływa na dobry nastrój i samopoczucie.

Czasem przytulanie jest warte więcej, niż słowa. Wspomaga komunikację, wzmacnia i pogłębia więzi z innymi. Daje poczucie bezpieczeństwa, pomaga wzmacniać poczucie własnej wartości i buduje pewność siebie.

Zmniejsza zmęczenie, rozluźnia mięśnie i łagodzi bóle. Dodaje energii, sił do działania, a nawet odmładza.

Badania potwierdzają, że może pozytywnie wpływać na odporność, a nawet zwalczać infekcje. Korzystnie działa na układ krwionośny i serce, obniża ciśnienie krwi i reguluje oddech. Ma zbawienny wpływ na osoby leczące się na depresję.

Przytulanie - warte więcej, niż prezent

Przytulanie nic nie kosztuje, a mimo tego jest warte więcej niż prezent. Po przeczytaniu tego artykułu, nie pozostaje nic innego, jak się do kogoś przytulić!

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img