Na początku związku, gdy jesteśmy zauroczeni drugą osobą, a nasze hormony szaleją, nie dostrzegamy żadnych wad i słabości partnera. Idealizujemy go i postrzegamy przez pryzmat uczuć. W pewnym momencie zakochujemy się w naszym wyobrażeniu o drugiej osobie, a nie w jej samej…

Idealizowanie partnera

Na początku nasze zauroczenie jest skutkiem biologicznych uwarunkowań i postrzegamy partnera przez pryzmat różowych okularów, często go idealizując.

Z badań wynika, że 95% osób pozostających w związkach uważa swojego partnera za inteligentniejszego, bardziej atrakcyjnego i obdarzonego lepszym poczuciem humoru, niż przeciętny partner. Na dodatek osoby, które są szczęśliwe w związkach, uważają, że wady ich partnerów są nieistotne i powszechne, natomiast zalety wyjątkowe i niepowtarzalne.

Jak twierdzą eksperci, z jednej strony takie iluzje mogą być korzystne dla związku. Mogą wpływać na podtrzymanie bliskości, zaangażowania oraz trwałości relacji. Jednak nadmierne idealizowanie partnera może prowadzić do pewnych zagrożeń.

Iluzja miłości

Każdy z nas chce żeby jego partner był idealny pod każdym względem. Spełniał wszystkie nasze pragnienia i oczekiwania, kochał nas, szanował, był z nami na dobre i na złe. Staramy się znaleźć taką osobę i stworzyć z nią relację. Gdy już nam się to udaje, nasze uczucie często nas zaślepia i zaczynamy przesadnie idealizować drugą osobę. Nie podchodzimy do niej realistycznie, nie zauważamy jej wad i słabości, za to postrzegamy ją w nadmiernie pozytywny sposób.

Ta iluzja miłości, prędzej czy później może doprowadzić do rozpadu związku. Przesadne idealizowanie partnera może być groźne dla relacji. Gdy uwielbienie dla drugiej osoby jest tak duże, że nie umiemy dostrzec jej prawdziwego "ja", pojawia się problem.

Przez to łatwo możemy zostać wykorzystani i zmanipulowani. Żyjemy w świecie iluzji, w którym nie dostrzegamy tego, co dzieje się naprawdę.

W związku najważniejsza jest wzajemna akceptacja nas samych takich, jakimi naprawdę jesteśmy, wraz ze wszystkimi niedoskonałościami. Zauważanie i świadomość zarówno wad i zalet pozwoli realnie patrzeć na drugą osobę.

Lepiej być świadomym mocnych i słabych stron swojego partnera. Inaczej może prowadzić to do nierealistycznych oczekiwań, a w konsekwencji do większego rozczarowania partnerem.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img