Filofobia, czyli lęk przed miłością. Dlaczego ludzie panicznie boją się zakochać?

Terminem filofobia określany jest lęk przed miłością. Dowiedz się, czym się to objawia i jak wygląda życie osoby nim dotkniętej. Dlaczego ludzie panicznie boją się zakochać?

„Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości…” Fragment piosenki Pidżamy Porno

Czym jest filofobia?

Filofobia to słowo wywodzące się od greckiego połączenia "filos" oznaczającego "kochany" i "phobos", czyli strachu. To strach przed zakochaniem i byciem z drugą osobą w związku. Uporczywy, nieuzasadniony i przewlekły lęk przed miłością i byciem blisko z drugą osobą. Filofobia to zaburzenie psychiczne z kręgu fobii specyficznych, które negatywnie wpływa życie osoby nią dotkniętej.

Skąd się bierze to zjawisko?

Dlaczego ludzie boją się miłości? Problem ten jest niezrozumiały dla postronnych osób, a czasem nawet dla specjalistów. Przyczyny filofobii wciąż nie są do końca znane.

Uważa się, że filofobia może powstać w wyniku tego, że jakaś osoba miała w przeszłości do czynienia z emocjonalnymi zawirowaniami dotyczącymi miłości. Może być związana z trudnymi i przykrymi wydarzeniami, np. nieszczęśliwym życiem małżeńskim rodziców, własnym ciężkim rozstaniem, wyniszczającym rozwodem, czy śmiercią ukochanego partnera.

Ludzie, którzy doświadczyli takich traumatycznych wydarzeń, mogą być zniechęceni do wejścia w kolejną relację uczuciową. Gdy ten stan się utrzymuje i coraz bardziej nasila, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, można mówić o filofobii.

Jak się objawia filofobia?

Osoby dotknięte filofobią mogą doświadczać wielu nieprzyjemnych objawów. Odruchowo tłumią silne uczucia, za wszelką cenę chcą zachować samokontrolę i panować nad emocjami. Unikają przebywania w miejscach, gdzie można spotkać pary, czerpią satysfakcję z przebywania w samotności i izolowania się. Oprócz tego na myśl o stałym związku, wspólnym zamieszkaniu czy ślubie odczuwają silny stres i lęk.

Filofobia poza obawami psychicznymi wiąże się też z symptomami fizykalnymi. Przy tym zaburzeniu może pojawiać się nadmierna potliwość, zawroty głowy, mroczki przed oczami, omdlenia, nieregularne bicie serca, duszności, nudności, problemy ze snem, stałe uczucie niepokoju i niepokoju. Przede wszystkim filofobia może skazać osobę nią dotkniętą na życie w samotności…

Jak walczyć z filofobią?

Osoba, która podejrzewa u siebie filofobię, zaczyna popadać w długotrwałą izolację i samotność, panicznie boi się związków i miłości, powinna skorzystać z pomocy psychiatrycznej. Tylko terapia połączona z farmakoterapią może pomóc. Najgorszym, co można zrobić, jest ignorowanie i wypieranie problemu.

DZ

Udostępnij: