Jakim językiem miłości mówisz? 5 rodzajów języków miłości

Miłość dla każdego oznacza, co innego i każdy postrzega ją w inny sposób. Choć trudno zdefiniować miłość, to według eksperta od związków, istnieje kilka języków okazywania uczuć. Sprawdź, w jaki sposób Ty mówisz drugiej połówce „kocham Cię”!

Jakim językiem miłości mówisz? Miłość wyrażana jest na wiele sposobów

Ludzie okazują miłość w różny sposób. Niektórzy potrafią wprost mówić o swoich uczuciach, ale inni mają z tym problem. Zamiast słów, wolą czyny, trudno przychodzi im mówienie o tym, co czują. Bez względu na to, w jaki sposób ty i twój partner lubicie wyrażać i otrzymywać miłość, ma to ogromny wpływ na wygląd waszej relacji.

Czym jest język miłości?

Teoria języków miłości została opracowana w 1995 roku, przez amerykańskiego psychologa i psychoterapeuta Gary`ego Chapmana. Według niego miłość dla każdego oznacza, co innego i każdy postrzega ją w inny sposób. Jednak żeby czuć się kochanym, szczęśliwym i spełnionym potrzebujemy, żeby druga osoba okazywała nam uczucia w określony sposób. I tym właśnie jest język miłości.

Pięć rodzajów języków miłości

  1. Słowa

Pierwszym językiem miłości są słowa. Osoba która się nim posługuje, uwielbia wyrażać i doznawać uczuć właśnie za pomocą słów. Zarówno wypowiedzianych, jak i napisanych. Potrzebuje słyszeć wyznania miłości, akceptacji i wsparcia, a także zapewniać o tym wszystkim drugą połówkę.

Wyrażanie miłości poprzez słowa:

„Kocham Cię”, „Jesteś dla mnie ważny”, „Dziękuję, że jesteś”, „Jesteś dla mnie wszystkim”.

  1. Czas

Czas to drugi język miłości, i jest niczym innym, jak częstym przebywaniem razem. To spędzanie czasu we dwoje, poświęcanie pełnej uwagi i zainteresowania partnerowi. Nie tylko wspólne siedzenie na kanapie, ale różne aktywności, dzięki którym można rozwijać wspólne pasje.

Wyrażanie miłości poprzez czas

Romantyczna kolacja we dwoje, rozmowa bez rozpraszaczy (telefonu, komputera, tv), wspólny spacer, wycieczka za miasto

  1. Dotyk

To trzeci z języków miłości, w którym kluczową rolę odgrywa bliskość i dotyk. Dotyk pozwala zaspokoić potrzebę bliskości, pogłębia relacje miłosne i przyjacielskie. Wzmacnia więź między partnerami i ich do siebie zbliża. Oprócz tego poprawia samopoczucie i nastrój.

Wyrażanie miłości poprzez dotyk:

Przytulanie, pocałunki, złapanie za rękę, masaż, głaskanie, zbliżenia intymne, kontakty seksualne.

  1. Czyny

To kolejny z języków miłości. Najistotniejszą rolę w nim odgrywają czyny, jakie wyświadczamy drugiej osobie i jakie od niej odbieramy. Czyny nie muszą być wielkie, ale trafne i przemyślane. Nawet te najmniejsze świadczą o zaangażowaniu i chęci zrobienia czegoś dobrego dla partnera.

Wyrażanie miłości poprzez dotyk:

Wyręczanie w nielubianych obowiązkach, przygotowanie śniadania do łóżka, kupienie kwiatów bez okazji.

  1. Podarunki

To ostatni z języków miłości. Osoby, które się nim posługują uwielbiają od siebie dawać i być obdarowywane przez partnera. Nie oczekują wielkich prezentów, liczą się dla nich symbole. Mają dla nich większą wartość, niż kosztowne i wielkie gesty.

Wyrażanie miłości poprzez podarunki:

Podarowanie ulubionego ciastka czy czekoladki, album ze zdjęciami, bukiet z polnych kwiatów.

Udostępnij: