Choć badanie miłości to skomplikowana sprawa, to naukowcy postanowili sprawdzić, jak funkcjonują związki damsko-męskie. Odkryli kto zakochuje się szybciej i jak to wpływa na późniejsze fazy związku.
- Kto zakochuje się szybciej? Kobiety, czy mężczyźni?
- To wynik ewolucji?
- Czy oczekiwania społeczeństwa?
- Która płeć jest szczęśliwsza po ślubie?
Kto zakochuje się szybciej? Kobiety, czy mężczyźni?
Odpowiedź na to pytanie jest złożona. Choć wydawałoby się, że to kobiety szybciej angażują się w nowe relacje i są skłonne wyznawać swoje uczucia, to badania temu przeczą. Uważa się, że to kobiety są bardziej emocjonalne i pochopne w swoich decyzjach, jednak psychologowie udowodnili, że to mężczyźni jako pierwsi się zakochują i deklarują swoją miłość partnerce. Z czego to wynika?
To wynik ewolucji?
Psycholożka Marissa Harrison z Uniwersytetu Penn State Harrisburg odkryła, że mężczyźni szybciej się zakochują i to oni wcześniej wyznają to swoim partnerkom. Uważa, że kobiety mogą być ostrożniejsze w miłości z przyczyn ewolucyjnych! Opóźniają moment zakochania się, ponieważ z powodów reprodukcyjnych związanie się z nieodpowiednim partnerem, stanowi dla nich znacznie większe ryzyko niż dla mężczyzn.
Także Psycholożka Ingrid Collins z London Medical Centre, uważa że mężczyźni zachowują się jak myśliwi. Zależy im na szybkim oznaczeniu swojego terytorium i zdobyciu partnerki przed innymi samcami.
Czy oczekiwania społeczeństwa?
Badacze twierdzą, że także mężczyźni jako pierwsi decydują się na wyznanie miłości swojej partnerce. Może to wynikać z faktu, że społeczeństwo wymaga od nich podejmowania inicjatywy i dominowania w związku. mogą robić to też z powodu charakterystycznej dla kobiet awersji do podejmowania ryzyka.
Która płeć jest szczęśliwsza po ślubie?
To nie wszystko, badacze postanowili sprawdzić, jak to przekłada się na późniejsze fazy związku i która płeć lepiej czuje się w małżeństwie.
Odkryli, że ponownie to mężczyźni bardziej korzystają na długoterminowych związkach. Dzięki małżeństwu stają się bardziej spokojni, stateczni i mniej skorzy do podejmowania ryzyka. Prowadzą bardziej ustabilizowane życie, są obdarzeni troską i zainteresowaniem, dzięki czemu są zdrowsi i żyją dłużej, niż ci stanu wolnego lub po rozwodzie.
Z kolei kobiety wychodzą na tym gorzej, niż mężczyźni. Częściej narzekają na instytucję małżeństwa, są sfrustrowane, nieszczęśliwe i uskarżają się na wiele problemów zdrowotnych, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej.
Milość możemy znaleźć na każdym kroku - nawet w cytatach o miłości