Choć żyją obok nas, ich zwyczaje i tradycje pozostają niemal nieznane. Najczęściej kierujemy się stereotypami, które bywają krzywdzące i nieprawdziwe… Oto kilka ciekawostek na temat romskiej kultury i jej romantycznej strony!

Miłość i romska kultura

Choć żyją obok nas, tak naprawdę niewiele o nich wiemy. Często posługujemy się stereotypami i uprzedzeniami, które są nie tyle nieprawdziwe, co bardzo krzywdzące… Przedstawiamy kilka faktów o romskiej kulturze, a zwłaszcza jej miłosnej odsłonie.

Tradycja jest najważniejsza!

Zbiór podstawowych zasad moralnych nosi nazwę romanipen. Ten niepisany kodeks jest dobrze znany przez każdego Roma i wskazuje na najważniejsze wartości, takie jak rodzina, zdrowie, tradycja i szacunek.

Nadrzędną zasadą Romów jest kultywowanie tradycji i utrzymywanie bliskich rodzinnych więzi. Z tego powodu uroczystości takie jak chrzest, wesele czy pogrzeb, mają dla Romów istotne znaczenie i są obchodzone z wielką pompą! Dowiedz się więcej o miłości wśród Romów.

Szybkie zaręczyny

Romskie dziewczęta zaręczają się bardzo szybko. Wybranka mają już wieku 15-17 lat. Do tego czasu najważniejsze dla nich jest utrzymanie nienagannej reputacji. Dziewczyna nie może pozwolić sobie na to, żeby została nadszarpnięta. Z tego powodu nigdy nie wychodzi sam na sam z chłopcem, na spotkaniach zawsze towarzyszy jej przyzwoitka: siostra, koleżanka, czy sąsiadka.

Porwanie przed ślubem

Choć dziś już nie praktykuje się porwań kobiet, kiedyś był to bardzo popularny ślubny zwyczaj! Obecnie młodzi Romowie zawierają związki małżeńskie z własnej woli i nikt nie zmusza kobiety do poślubienia mężczyzny, którego nie chce za męża. Jednak wciąż często małżeństwa są zawierane po uprzednim zaaranżowaniu przez rodziców młodej pary.

Huczne zaślubiny

Bijav, czyli cygańskie wesele jest bardzo huczne i wystawne. Towarzyszu mu obfita uczta, przy akompaniamencie cygańskich śpiewów i tańców, aż do białego rana. Romski ślub następuje w obecności całej rodziny. Aktu błogosławieństwa udziela najstarszy członek rodu, poprzez związanie młodym rąk chustą i udzielenie błogosławieństwa.

Aranżowane małżeństwa

Romskie małżeństwa bardzo często są aranżowane. Obowiązuje w nich zasada endogamii, czyli zawierania małżeństw w obrębie własnej grupy. Zawieranie małżeństw mieszanych wciąż uznawane jest za niedopuszczalne i skutkuje odseparowaniem od całej grupy.

Mężczyzna głową rodziny

U Romów głową rodziny jest mężczyzna. Pozycja kobiety jest drugim miejscu, choć to ona dba o rodzinę, utrzymanie tradycji i przekazanie jej następnemu pokoleniu.

"Dużo dzieci – dużo szczęścia"

To stare i znane romskie przysłowie. Posiadanie dzieci , dla Romów największym darem i szczęściem! Dlatego Romowie zazwyczaj mają wesołą gromadkę pociech. To dla nich największe spełnienie oraz gwarancja na przedłużenie ciągłości rodu.

Kara za zdradę

Jedna z Romek wyznała, co grozi kobietom za dopuszczenie się zdrady w małżeństwie: 

"Romskie kobiety słyną ze swych pięknych, długich włosów. Gdy Romka dopuszcza się zdrady małżeńskiej, obcina się jej włosy na krótko, by w ten sposób napiętnować jej haniebny czyn"

Udostępnij:

Sklep