Kto z nas nie marzy o tym, aby się zakochać, nie wspominając o miłości od pierwszego wejrzenia? Po jakim czasie naprawdę można się zakochać w drugim człowieku? Czy faktycznie podobnie jak w wielu amerykańskich filmach istnieje coś takiego, jak miłość od pierwszego wejrzenia?

Zakochanie to stan, w którym emocjonalnie związani jesteśmy z drugą osobą, niezależnie od tego, czy jesteśmy z nią w związku, czy też nie. Gdy człowiek jest zakochany, jego myśli krążą głównie wokół osoby, którą darzy uczuciem.

Chociaż definiując stan zakochania, wiele osób określi, że uczucie to jest niezwykłym przeżyciem, porównywalnym nawet do obsesji czy psychozy na punkcie drugiego człowieka, psycholodzy i naukowcy potrafią w racjonalny i książkowy sposób wyjaśnić, na czym polega stan zakochania, sprowadzając go do procesów chemicznych w naszym organiźmie.

W jakim czasie można się zakochać?

Oczywiście każdy z nas jest inny i na pytanie o to, ile potrzeba czasu, aby się zakochać, odpowie zupełnie różnie. Jedni stwierdzą, że na początku związku to zwykle zauroczenie, a prawdziwe zakochanie przychodzi z czasem, niektórzy naukowcy mają inne teorie.

Według ustaleń opublikowanych „The Journal of Sexual Medicine” na zakochanie się w drugim człowieku wystarcza niespełna jedna sekunda!

Okazuje się, że 1/5 sekundy potrafi sprawić, aby pewna część obszarów mózgu zaktywowana została do stanu zakochania. Można by rzec w tym miejscu o „miłości od pierwszego wejrzenia”. Warto jednak dodać, że sam stan zakochania to jednak proces.

Według badań z 2011 roku, przeprowadzonych przez zespół psychologów składających Joshua M. Ackerman z Massachusetts Institute of Technology, Vladas Griskevicius z University of Minnesota, Norman P. Li z Singapore Management University, kobiety w porównaniu do meczyźni potrzebują więcej czasu, aby się zakochać.

W raporcie opublikowanym przez American Psychological Association przedstawiono wynik ankiety przeprowadzonej na grupie 111 studentów (45 kobiet oraz 66 mężczyzn). Osoby te zapytano, po jakim czasie zaczęli odczuwać przyznanie się do zachowania. Uśredniając wyniki, mężczyźni potrzebowali 97 dni, natomiast kobiety potrzebowały prawie 139 dni.

Co myślicie o wynikach powyższych badań? Czy faktycznie, aby zakochać się potrzeba kilku miesięcy?

Spring woman photo created by freepic.diller - www.freepik.com
Udostępnij:

Sklep