Każdy z nas inaczej definiuje sukces. Może zostać osiągnięty na wielu płaszczyznach życia, jednak bez względu na wyznawaną definicję sukcesu istnieją kluczowe, najistotniejsze zachowania pomocne dla jego osiągnięcia. Poniżej przedstawiamy zestawienie 8 najważniejszych nawyków ludzi sukcesu.

1. Postawienie sobie celu

Prawdopodobnie każda osoba, którą znasz i która odniosła sukces wyznaczała sobie konkretne cele. Szalenie ważnym jest, by mieć je jasno sprecyzowane i wiedzieć, co czego właściwie się dąży. Dlatego miej sprecyzowane cele i ustal, co jest niezbędne do jego osiągnięcia.

2. Samodyscyplina

Niezwykle ciężko jest osiągnąć zamierzony cel bez dyscypliny i regularności. Samodyscyplina może przejawiać się np. poprzez zrealizowanie takiej ilości pracy i w takich godzinach, jak zostało ustalone. Szukanie wymówek i odkładanie rozwoju na później nie wpływa korzystnie na osiągnięcie celu.

Samodyscyplina daje nam możliwość działania tam, gdzie wszystko inne zniechęca nas do robienia kolejnych kroków naprzód.

3. Bycie odpowiedzialnym

Ludzie sukcesu mają w zwyczaju branie na siebie odpowiedzialności zarówno za swoje sukcesy, jak i niepowodzenia. Nie szukają wymówek lub usprawiedliwień; nigdy nie stawiają siebie w roli ofiary, nie obwiniają innych. Jeśli doznają porażki starają się wyciągnąć z niej lekcję, by następnym razem wprowadzić zmiany. Jak powiedział kiedyś Winston Churchill „Ceną wielkości jest odpowiedzialność”. 

4. Efektywnie zarządzają czasem

Każdy człowiek odnoszący sukces powinien umiejętnie gospodarować swoim czasem. Równie istotne jest ustalanie priorytetów – warto na początku wykonać zadania najważniejsze i w razie braku czasu pozbyć się tych nieistotnych. Ludzie sukcesu często planują z wyprzedzeniem – dzięki zaplanowanym w kalendarzu obowiązkom zawsze wiedzą kiedy i na co mają czas.

5. Czytanie, czytanie, czytanie

Wiele najwybitniejszych ludzi przyznaje, że czytanie książek nie jest im obce i uważają, że stanowi to podstawę rozwoju człowieka. Wśród nich jest m.in. Mark Zuckerberg, Elon Musk czy Bill Gates. Ci ludzie wiedzą, że chwilę samotności i wolnego czasu warto wykorzystać na czytanie książki lub innych wartościowych publikacji. Dla osób nie przepadających za czytaniem alternatywą są audiobooki, ich dodatkową zaletą jest to, że można ich słuchać w niemal każdej sytuacji – jadąc autobusem lub będąc na siłowni.

Kto czyta książki żyje wielokrotnie, kto zaś z książkami jest na bakier na jeden żywot jest skazany.

 6. Nie poddają się

Ludzie sukcesu przyznają, że mimo drobnych porażek nie zniechęcają się, a raczej szukają innego sposobu na osiągnięcie zamierzenia. Dzieje się tak za sprawą nieustannego zadawania sobie pytania „dlaczego” , które pokazuje kierunek. Dzięki wytrwałości wzmacniamy również swój charakter i siłę.

7. Podejmowanie ryzyka

Według wielu zasada jest prosta: nie podejmując dużego ryzyka nie zdoła się uzyskać dużej nagrody. Czasem trzeba podjąć duże ryzyko, a nawet postawić wszystko na jedną kartę chcąc osiągnąć wiele. Wiele osób przeraża wizja nieznanego, dlatego niewielu się go podejmuje – obawy są silniejsze. Istnieje jednak jeszcze jedno ryzyko, bardziej nieznośne dla ludzi sukcesu – ryzyko niewykorzystanej okazji. Poczucie żalu byłoby dla nich silniejsze niż ryzyko niepowodzenia.

8. Lubią to, co robią

Jeśli robi się to, czego się tak naprawdę nie czuje, ciężko będzie osiągnąć spektakularny sukces. Czasami sytuacja zmusza do robienia rzeczy, które nie do końca nam odpowiadają – jednak po każdej burzy nadchodzi słońce. W takiej sytuacji dobrze jest wytrwać i znaleźć cel, by w przyszłości móc robić to, co się kocha.

Rób to co musisz robić, aż będziesz mógł robić to co chcesz.

Natalia Brutkowska

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img