Nerwica lękowa - jak sobie z nią poradzić?

Nerwica lękowa to nie przelewki a choruje na nią coraz więcej osób w każdym wieku. Może objawiać się na różne sposoby i dotyczyć każdego aspektu naszego życia – szczególnie zawodowego, szkolnego albo nawet hobbystycznego. Najgorsze jest mimo wszystko to, że bardzo ciężko jest sobie z nią poradzić, ponieważ dotyczy psychiki, a czasami jest mylona z chorobami, np. układu pokarmowego. W każdym razie, kiedy już dotrzemy do wniosku, iż na sto procent dopadła nas nerwica lękowa, warto zastanowić się nad tym, jak sobie z nią poradzić.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowe to zaburzenie, które ma podłoże psychiczne i objawia się wieloma rzeczami. Wymienić można objawy typowo somatyczne: bóle głowy, ciągły niepokój, mdłości, biegunka, wymioty, zawroty głowy, bóle mięśni oraz inne, jeszcze bardziej budzące dyskomfort rzeczy. Warto jeszcze dodać, że na schorzenie określane nerwica lękową najbardziej narażone są osoby o neurotycznym charakterze (ostatecznie każdy może na to zachorować, ponieważ choroba nie wybiera kogo dopada – nawet taka, która dotyczy psychiki).

Co należy robić?

Jeśli zauważymy, że stan, który przypomina nerwicę lękową nie chce nas opuścić, należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą – psychiatrą, psychologiem, psychoterapeutą. Osoby zajmujące się zdrowiem psychicznym z pewnością nam pomogą i wdrożą odpowiednie leczenie. Nie ma co zwlekać z takimi dolegliwościami, ponieważ w pewnym momencie mogą być one naprawdę uciążliwe, a normalne funkcjonowanie nie będzie możliwe. Poza tym, objawy somatyczne z pewnością zmuszą nas do wizyty u specjalisty.

Domowe sposoby na nerwicę lękową 

Z nerwicą lękową możemy także walczyć domowymi sposobami. Do sprawdzonych metod zaliczyć można: medytację, relaksujące kąpiele, muzykę relaksującą, zajęcia wymagające dużego wysiłku psychicznego, praca fizyczna, trening, bieganie, wsparcie najbliższych, czynności funkcjonujące na zasadzie placebo. Na koniec trzeba jeszcze wspomnieć – odnośnie tychże metod – o kontaktach społecznych. Owszem, kiedy mamy nerwicę lękową, spotkania z innymi będą ostatnią rzeczą, o jakiej będziemy myśleć. Mimo wszystko nie powinno się odcinać od ludzi, gdyż to oni są najlepszym wsparciem, a jeśli raz odejdziemy od innych, to tak szybko do nich nie wrócimy; koło lęków będzie ciągnąć się jeszcze dużej niż powinno.

B.J

Udostępnij: