Jak motywować dziecko do aktywności? Poznaj 7 podstawowych wskazówek

Sport to zdrowie! Aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, nastrój i samopoczucie. Zdrowe nawyki warto rozwijać już od najmłodszych lat, zwłaszcza że według statystyk WHO dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Dowiedz się, motywować dziecko do ruchu i aktywności.

Nie zniechęcaj

„Nie biegaj, bo się spocisz”, „Zwolnij, bo się przewrócisz”…

Wielu rodziców w trosce o zdrowie dzieci, w ten sposób nieświadomie zniechęca je do sportu. Kontrolują i demotywują swoje pociechy, zamiast je wspierać i stwarzać okazje do jak największej ilości ruchu.

Nie zmuszaj

Najważniejsze jest to, aby dziecko kojarzyło sport z dobrą zabawą i czymś przyjemnym. Jeśli będziesz je zmuszać, może zacząć postrzegać ruch w kategorii kary lub przymusu.

Daj wybór

Jeśli dziecko nie wie, jaki sport go interesuje, pozwól mu spróbować kilku różnych dyscyplin, a następnie zadecydować, która podoba mu się najbardziej. Gdy znajdzie coś co mu się podoba chętniej będzie uczestniczyć w takiej formie aktywności.

Bądź dobrym przykładem

Dzieci uczą się, obserwując zachowanie i naśladując rodziców. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia i regularnie się ruszasz, to dziecko będzie chciało robić to razem z Tobą. Natomiast jeśli po pracy leżysz na kanapie i oglądasz telewizję, nie oczekuj, że dziecko będzie spędzać wolny czas inaczej.

Ruszajcie się razem

Ruszaj się razem z dzieckiem. Postaw na wspólne zabawy ruchowe, wycieczki rowerowe, rolki, basen, granie w piłkę, tenisa lub inne zajęcia sportowe, które zainteresują Twoje dziecko. To świetny sposób na wspólne spędzanie czasu wolnego, zbliży Was do siebie i wniesie wiele radości.

Motywuj

Każdy rodzić chce żeby jego dziecko było najlepsze, ale pamiętaj że tu chodzi o dobro i szczęście malucha a nie Twoje ambicje. presja, zachęcanie do niezdrowej rywalizacji to nie najlepsza droga. Motywuj, dopinguj i kibicuj dziecko, ale zadbaj o dobrą zabawę i przyjazną atmosferę.

Wprowadź zdrową dietę

Wasza codzienna dieta powinna być zbilansowana i zdrowa, jeśli chcesz wyrabiać dobre nawyki u swoich dzieci. Niemal wszystkie dzieci uwielbiają słodycze i fast foody, jednak postaraj się ograniczyć je do minimum. Zastąp je zdrowymi, dietetycznymi przekąskami. Do codziennego menu włącz świeże owoce, warzywa, orzechy, ziarna, chude mięso, ryby i nabiał.

Nie zapominaj o nawadnianiu

Do odwodnienia u dzieci dochodzi znacznie szybciej niż z u dorosłych, dlatego należy zadbać, aby dziecko w ciągu dnia otrzymywało dostateczną ilość płynów. Jeśli dziecko jest aktywne fizycznie powinno pić częściej.

w wieku od 2 do 3 lat dziecku należy dostarczać do ok. 1,3 litra wody dziennie. Dzieciom w wieku od 3 do 8 lat – 1,6 litra. Dziewczynkom między 9 a 13 rokiem życia- 1,9 litra, a chłopcom– 2,1 litra, ze względu na ich większą aktywność.

Udostępnij: