Pozytywne myślenie- pożyteczne czy szkodliwe?

O mocy pozytywnego myślenia słyszy się wiele. Jego zwolennicy uważają, że pomaga osiągnąć sukces w różnych dziedzinach życia. Jak jest w rzeczywistości? Czy pozytywne myślenie naprawdę jest tak pomocne? Jeśli tak, to czy można się tego nauczyć?

Pozytywne myślenie- czy to działa?

Zwolennicy tej metody przekonują, że dzięki pozytywnemu myśleniu uda Ci się osiągnąć wszystko, o czym tylko marzysz. Przez to wiele osób kusi możliwość osiągnięcia łatwego sukcesu, niemal bez żadnego wysiłku. Uważają, że nie muszą się starać, wystarczy, że jedynie czegoś zapragną… To wcale nie jest takie łatwe!

Psychologowie są zdania, że pozytywne myślenie, które nie jest ukierunkowane na konkretny cel, wydarzenie, czy związane z daną osobą, tak naprawdę wcale nie zadziała.

Jednak racjonalne podejście do sprawy może naprawdę pomóc. Pozytywne myślenie motywuje do działania, dodaje sił i sprawia, że chcemy dawać z siebie więcej! Jesteśmy optymistycznie nastawieni do ludzi i świata. Z odwagą podchodzimy do wyzwań i nie boimy się nowości.

Pozytywne myślenie może pomóc wiele osiągnąć i przynieść sporo korzyści. Choć na pewno efekty nie będą tak zjawiskowe i magiczne, jak lubią to obiecywać pewne poradniki i trenerzy.

Jak nauczyć się pozytywnego myślenia?

Sztuki pozytywnego myślenia można się nauczyć, choć nie jest to proste zadanie. Oto kilka kroków, które Ci w tym pomogą:

Wyznacz swoje cele

Warto mieć jasno wyznaczone cele i marzenia. Tylko dzięki temu będziesz robić wszystko, aby je zrealizować. Pomyśl o tym czego pragniesz i zastanów się, co możesz zrobić, żeby to osiągnąć.

Nie mierz za wysoko

Jednocześnie nie wyznaczaj sobie zadań, które są niemożliwe do spełnienia lub przekraczają Twoje możliwości. To sprawi, że tylko się zniechęcisz i zrezygnujesz z działania.

Uwierz w siebie

Uwierz we własne siły i możliwości. Przestań się negatywnie oceniać. Pamiętaj, że to Ty jesteś swoim najsurowszym krytykiem i nikt inny nie myśli o Tobie w ten sposób.

Polub siebie

Zaakceptuj siebie, zarówno swoje mocne, jak i słabe strony. Ale równocześnie pracuj nad sobą, bądź wobec siebie uczciwy, nie szukaj dla siebie usprawiedliwień i wymówek.

Pracuj nad sobą

Pracuj nad sobą, to ważne, żeby przez cały czas się rozwijać i stale zmieniać na lepsze. To pozwala się realizować w wielu dziedzinach życia.

Nie bój się zmian

Miej świadomość tego, że życie nie jest usłane różami, a niepowodzenia dotykają każdego. Jednocześnie uwierz, że poradzisz sobie z problemami na swej drodze. Bądź elastyczny, nie bój się zmian i podejmowania ryzyka.

Nie porównuj się z innymi

Nie trać czasu na porównywanie się z innymi ludźmi. Nie bądź zazdrosny i zawistny o sukcesy innych osób. W życiu kieruj się swoimi potrzebami, a nie oczekiwaniami ze strony innych.

Nie rozpamiętuj niepowodzeń

Nie rozpamiętuj przeszłości i dawnych błędów. „Stało się? Trudno, widocznie tak musiało być, a teraz pora przejść dalej”. Taka postawa pozwoli Ci cieszyć się życiem i czerpać z niego garściami.

Porażki traktuj jak doświadczenia

Swoje niepowodzenia i porażki traktuj jako cenne życiowe lekcje. Nie załamuj się przez nie, a wyciągaj z nich wnioski. Potraktuj to jako doświadczenie na przyszłość.

Udostępnij: