Podczas słuchania dobrej muzyki masz gęsią skórkę? Może to oznaczać, że masz wyjątkowy mózg

Struktura ludzkiego mózgu może się różnić w zależności od charakteru i doznawanych przez nas uczuć. Jedni reagują silnie na doznania wzrokowe, inni również na słyszane dźwięki. Okazuje się, że osoby wrażliwe na dobrą muzykę mają inną strukturę mózgu, dzięki czemu potrafią silniej odczuwać doznania dźwiękowe i doświadczać różnych emocji. Co ciekawe, muzyka może przyczynić się do zwalczania chorób psychicznych, np. depresji.

Matthew Sachs, były student Uniwersytetu Harwarda przeprowadził własne badania wśród innych uczniów. Ich celem było wyłonienie osób doznających silnych uczuć podczas słuchania utworu Led Zeppelin "Whole Lotta Love". Autora badań zainspirowały jego własne, silne emocje podczas słuchania przytoczonego utworu. Okazało się, że równo 50% badanych osób miało dreszcze i gęsią skórkę. Następnie prześwietlono mózg tych osób; okazało się, że mają oni inną strukturę mózgu niż pozostali. Wykazano większą objętość włókien, które łączą ich korą słuchową z obszarami odpowiedzialnymi za emocje, co oznacza lepsze skomunikowanie tych dwóch obszarów. Przekłada się to na wiele mocniejsze doświadczanie wszelkich uczuć przez osoby reagujące na muzykę.

Muzyka może okazać się pomocna w leczeniu depresji

Pomimo tego, że badania przeprowadzone przez Matthew Sachs nie były przeprowadzone na dużą skalę i przez to mogą nie być całkowicie miarodajne, stanowią cenny punkt zaczepienia w prowadzeniu dalszych obserwacji. Autor badań zauważył, że dobra muzyka może mieć bardzo korzystny wpływ na leczenie różnych chorób psychicznych, m.in. depresji. Jak sam powiedział w rozmowie:

Depresja powoduje, że nie potrafimy cieszyć się codziennymi sprawami. Muzyka mogłaby pomóc w terapii, np. odkrywać uczucia.

Udostępnij: