Nauka i przeprowadzone badania potwierdzają siłę jaką ma śpiew. Śpiewanie jest naprawdę korzystne i zdrowe, a najnowsze badania sugerują,  że śpiew w grupie jest najbardziej podnoszący na duchu. Pozytywne uczucia, które możemy czerpać będąc w grupie są rodzajem „nagrody” za podjętą przez nas współpracę.

Historia śpiewu

Badania sugerują, że wspólne tworzenie muzyki ewoluowało jako narzędzie życia społecznego. Od dawien dawna grupy i plemiona śpiewały i tańczyły razem, a to pozwalało budować wspólnotę i jedność. Pozwalało przekazywać informacje, a także pomagało wspólnie odpierać wrogów. Do niedawna nie rozumiano, że śpiewanie w grupie wyzwala jednocześnie serotoninę i oksytocynę, a nawet synchronizuje bicie serca.

Śpiewanie czyni nas szczęśliwym

Przez ponad dekadę naukowcy pracowali nad wytłumaczeniem, dlaczego śpiew ma tak uspokajający ale równocześnie energetyzujący wpływ na ludzi. Liczne badania pokazały, że śpiew uwalnia endorfiny i oksytocynę, a te z kolei łagodzą niepokój i stres. Ponadto są one silnie powiązane z poczuciem zaufania i poczuciem jedności, dlatego śpiew pomaga ludziom cierpiącym na depresję. W jaki sposób? Zmniejszając poczucie samotności, pozostawiając ich zrelaksowanym i szczęśliwym. Korzyści ze śpiewania jest znacznie więcej – bowiem ludzie regularnie śpiewający mają obniżony poziom kortyzolu, co wskazuje na występowanie mniejszego poziomu stresu.

Brytyjska wokalistka Sophia Efthimiou trafnie opisała śpiew jako „proces świadomego kontrolowania naszego oddechu i krtani w celu tworzenia i podtrzymywania pewnych dźwięków, które łączymy razem z rytmem i poezją, tak by tworzyć piosenki”.

Jeden lepiej, drugi gorzej…

Każdy z nas może skorzystać z dobroci płynących ze śpiewu, nawet jeśli nie mamy talentu do śpiewania czy dobrego głosu. Jedno z badań wykazało, że śpiew w grupie daje satysfakcjonujące i terapeutyczne doznanie, nawet jeśli wytwarzany przez grupę dźwięk ma wątpliwą jakość. To właśnie zainspirowało piosenkarkę - Tanią de Jong do założenia do założenia chóru. Projekt łączy ludzi w śpiewaniu pomimo ich różnorodności, bez względu na ich umiejętności wokalne bądź ich brak. Euforia związana ze śpiewaniem grupowym jest wykorzystywana w celu obudzenia naturalnej kreatywności ludzi; wywołana śpiewem grupowym, wytworzyła nowe poziomy wsparcia w społeczności poczucia jedności.

Śpiewaj w dowolnym miejscu i czasie

Korzyści ze śpiewania są bezpłatne i dostępne niemal zawsze. Każdy z nas może śpiewać, nawet jeśli sądzimy, że tego nie potrafimy. W historii częściej śpiewano w kościele, wokół ognisk czy podczas zajęć w szkole. Obecnie niewiele z nas ma wyrobiony taki nawyk i przyzwyczajenie do grupowego śpiewu. Nie zapominajmy jednak, jak wiele dobrego możemy dla samego siebie zrobić, śpiewając.

NB

Udostępnij:

Sklep