W zdrowym ciele, zdrowy duch. Wiemy, że należy dbać o sprawność fizyczną, bo jest ona niezbędna do utrzymania zdrowia. Jednak czy pamiętamy, że nasz mózg potrzebuje tego samego?

Mówi się, że ćwiczenie mózgu może wyostrzyć twój sposób myślenia czy zwiększyć inteligencję. Choć są to benefity podawane trochę na wyrost – prawdą jest, że pewne aktywności są bardzo potrzebne dla zdrowia mózgu.

Plastyczność mózgu pozwala na adaptowanie się do zmian w każdym wieku. Ucząc się nieznanych dotąd rzeczy, tworzysz nowe połączenia neuronalne i wzmacniasz te już istniejące. To pozwala na wzmocnienie twojego mózgu oraz zwiększa jego zdolność do elastyczności.

Zatem niezależnie od tego czy ćwiczenia mózgu faktycznie powodują wzrost inteligencji – napewno wspierają jego wzmocnienie. W związku z tym, zapoznaj się z kilkoma poradami dotyczącymi treningu mózgu.

1. Zadbaj o swoje ciało

Jeżeli chcesz mieć sprawny mózg, musisz też dbać o swoje ciało. Uprawiaj regularnie jakąś aktywność fizyczną i zmień dietę.

Jedz więcej owoców i warzyw, przynajmniej raz w tygodniu spożywaj owoce morza. Zobaczysz, że twój mózg będzie ci za to wdzięczny. Odstaw też niezdrowe używki jak alkohol czy papierosy. Zmiana przyzwyczajeń może być trudna, ale warto się jej podjąć.

Jak wykazują badania – taki styl życia istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób poznawczych.

2. Ucz się nowych rzeczy

Wymaga to trochę zaangażowania, ale stosunek wysiłku do wartości, jaka za nim idzie jest decydująca.

Uczenie się nowych rzeczy to idealny sposób na ćwiczenie twojego umysłu i stawianie przed nim wyzwań. Niektóre aktywności są zapewne atrakcyjne dla ciebie same w sobie, jak: nauka nowego języka, gry na instrumencie czy rozwinięcie hobby. W ten sposób zyskasz trening mózgu oraz poszerzenie umiejętności jednocześnie.

3. Trenuj poznawczo

Człowiek posiada pięć głównych funkcji poznawczych: pamięć, uwagę, język, percepcję i funkcje wykonawcze. Każda z nich jest ważna dla wzmocnienia naszego mózgu.

Trening tych funkcji nie tylko pozwoli zachować nam poziom rozwoju, ale również zwiększyć pojemność mózgu. Oto proste czynności pomagające w treningu:

pamięć – myjąc zęby, trzymaj szczoteczkę w niedominującej dłoni

uwaga – idź do pracy/szkoły inną drogą niż zazwyczaj

język – przeczytaj artykuł z dziedziny, której normalnie nie czytasz

percepcja – po pewnym czasie, próbuj przypomnieć sobie jakie przedmioty znajdowały się w pokoju, z którego wyszedłeś

funkcje wykonawcze – podejmij się zadania, które będzie wymagało od ciebie zastosowania strategii

4. Socjalizuj się

Badania wykazują, że osoby aktywne towarzysko rzadziej chorowały na demencję. Nawet jeśli jesteś osobą introwertyczną, poszukiwanie społecznych interakcji może być dla ciebie pomocne. Możesz być częścią jakiejś niewielkiej grupy, jak miłośnicy wędrówek pieszych lub dbać o dobre relacje z osobami z twojego otoczenia.

5. Ogranicz stres

Tak, wiemy jak o brzmi. Zastanów się jednak czy na pewno robisz wszystko, aby wyeliminować stres ze swojego życia?

Najlepiej sprawdzą się tutaj klasyczne techniki relaksacyjne jak medytacja czy joga. Kontrola oddechu i samoświadomość odciążają mózg. Ćwiczenia nie muszą długo trwać, wystarczy kilka minut dziennie.

Ważne jest, aby nie zapominać o treningu mózgu.

Ma on szczególny wpływ na poziom życia w późniejszym wieku. Wiesz już na, co zwracać uwagę w codziennych sytuacjach, zadbaj więc o ten ważny mięsień. Nie zapomnij się wysypiać, deprywacja snu prowadzi do zmian w mózgu, których nie chcesz posiadać. Pamiętaj, aby zawsze zadbać o odpowiednie warunki i ilość snu.

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img