Inteligencja a samotność, o dziwo, mają ze sobą wiele wspólnego. Naukowcy z Uniwersytetu w Singapurze przeprowadzili badanie, z którego wynika, że inteligentni ludzie stronią od towarzystwa innych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Związek między inteligencją a samotnością
Naukowcy z Uniwersytetu w Singapurze doszli do ciekawych wniosków, odkrywając związek pomiędzy wysoką inteligencją, a tendencją do spędzania czasu w samotności.
Psychologowie z Singapore Management University i London School of Economics and Political Science, w latach 2001-2002 przeprowadzili badanie na ponad 15 tysiącami ludzi w wieku 18-28 lat.
Z analizy wynika, że ludzie są szczęśliwsi, gdy spędzają więcej czasu w towarzystwie swoich znajomych. Jednak ta zasada nie dotyczy osób wyjątkowo inteligentnych.
Okazało się, że osoby o wyższym poziomie inteligencji wolą spędzać czas samotnie, bez towarzystwa innych.
Z czego wynika ta zależność?
Według psychologów zależność ta może wynikać z wielu przyczyn. Jedną z ich może być ewolucja. Współcześni inteligentni ludzie, w przeciwieństwie do swoich przodków sprzed wieków, zorientowali się, że do przetrwania nie potrzebują obecności innych. Odkryli, że doskonale mogą radzić sobie sami. Z tego powodu stronią od towarzystwa innych osób i wybierają spędzanie czasu samotnie.
Inna z teorii zakłada, że może mieć to związek z tym, że osoby o wysokim poziomie inteligencji są bardziej ambitne i w życiu przede wszystkim skupiają się na dążeniu do realizacji swoich celów. W tym może przeszkadzać im poświęcanie czasu na życie towarzyskie i spotkania ze znajomymi. I właśnie tego powodu świadomie z tego rezygnują.
Każdy jest inny…
Oczywiście związek między inteligencją a spędzaniem czasu w samotności nie jest tak jednoznaczny, jak przedstawia powyższa analiza.
Inne badania pokazują, że osoby wyjątkowo inteligentne równie często mają cechy ekstrawertyczne. Oznacza to, że są otwarte, towarzyskie i aktywne, lubią spędzać czas z innymi.
Z drugiej strony jednak wysoki poziom inteligencji może łączyć się z izolacją od osób, z którymi przebywamy. Poczucie bycia niezrozumianym, czy brak wspólnych tematów sprzyja temu, że inteligentne osoby lepiej czują się same ze sobą.
Ta reguła nie odnosi się do wszystkich. Niezależnie od tego, jak wysoki jest nasz poziom inteligencji, budujemy różne relacje i tworzymy związki z innymi. Jedynie od nas samych zależy, czy uznajemy je za satysfakcjonujące i czy przynoszą nam szczęście w życiu.