7 prostych technik, które przyczynią się do polepszenia Twojej pamięci i koncentracji

Jak poprawić pamięć? Poznaj kilka prostych technik, które pozwolą Ci usprawnić pracę mózgu. Te sprawdzone sposoby polepszą Twoją pamięć i koncentrację.

1. Skojarzenia

W procesie zapamiętywania ogromną rolę odgrywają skojarzenia. Wszystko zależy od Twojej wyobraźni, więc trudne do zapamiętania informacje, podziel na części i powiąż je z pewnymi skojarzeniami. Te metoda pozwoli w łatwy sposób przywołać z pamięci jakąś informację.

2. Mapa myśli

Mapa myśli to prosty i kreatywny sposób robienia notatek i zapamiętywania ważnych informacji. Wystarczy, że na kartce przedstawisz informacje w sposób graficzny. Kluczowe fakty umieść na środku i stwórz od nich odgałęzienia, żeby mniej ważne informacje znalazły się dalej od centrum.

3. Głośne powtarzanie

Powtarzanie informacji na głos to skuteczny sposób na naukę nowych rzeczy. Naukowcy uważają, że ludzie lepiej zapamiętują, gdy wypowiadają słowa na głos i kierują je do innych. Głośne powtarzanie sprzyja zapamiętywaniu, więc gdy próbujesz coś zapamiętać, mów o tym na głos.

4. Akronimy

Tworzenie akronimów to jedna z najpopularniejszych metod na zapamiętywanie. Akronimy, czyli skrótowce, polegają na stworzeniu nowego słowa, które składa się z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać. To prosty i skuteczny sposób na ćwiczenie pamięci.

5. Pamiętaj o odpoczynku

Nie zapominaj o odpoczynku i relaksie. Pozwól umysłowi na odprężenie, nie przeciążaj go. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania i zachowania zdrowia. Wysypiaj się regularnie, to pozwoli na regenerację, ale też tworzenie i utrwalenie wspomnień oraz zapamiętanych informacji.

6. Aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego działania mózgu. Dzięki ćwiczeniom fizycznym w mózgu tworzą się nowe synapsy, połączenia między neuronami, co zwiększa jego plastyczność. Ruch zapobiega też procesom starzenia się i postępowi chorób neurodegeneracyjnych, np. chorobie Alzheimera.

7. Odpowiednia dieta

Pamiętaj o stosowaniu zbilansowanej i zdrowej diety. Unikaj wysoko przetworzonych, kalorycznych potraw, nadmiaru soli, cukru i używek: alkoholu i papierosów. Badania potwierdzają, że zmniejszenie ogólnego spożycia kalorii może pomóc chronić mózg i poprawić pamięć. Pamiętaj o stosowaniu suplementów diety: witamin z grupy B,D, i E, magnezu oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3,6 i 9.

Udostępnij: