Poznaj skuteczne sposoby na to by uczyć się lepiej, a nie dłużej. Dzięki nim będziesz przyswajać wiedzę łatwiej i bardziej efektywnie.
- 1. Rób notatki
- 2. Wykorzystaj ten trik
- 3. Powtarzaj materiał
- 4. Powtarzaj na głos
- 5. Twórz skojarzenia
- 6. Twórz akronimy
- 7. Rób przerwy
Przedstawiamy sposoby, które pomogą Ci zapamiętywać szybciej, efektywniej przyswajać wiedzę i zachować ją na dłużej.
1. Rób notatki
To najpopularniejszy sposób nauki i zapamiętywania. Z badań wynika, że te osoby, które notują odręcznie, lepiej zapamiętują materiał, niż osoby, które robią notatki na komputerze. Przez to że notujemy odręcznie bardzie się skupiamy nad tym co piszemy i nieświadomie przetwarzamy usłyszane informacje. W efekcie to pozwala je lepiej zapamiętać.
2. Wykorzystaj ten trik
Z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Plymouth wynika, że osoby które podczas notowania rysują, są w stanie zapamiętać nawet o 30% informacji więcej. Dzieje się tak dlatego, że rysowanie podczas sporządzania notatek, pozwala utrzymać wyższy poziom uwagi, skupienia i koncentracji.
3. Powtarzaj materiał
Podstawą zapamiętywania i uczenia się jest powtarzanie informacji. Z badań wynika, że nawet 40 sekund powtarzania materiału wystarczy, żeby zapamiętać znacznie więcej i zachować informację na dłużej.
4. Powtarzaj na głos
Naukowcy uważają, że ludzie lepiej zapamiętują, gdy wypowiadają słowa na głos i kierują je do innych. Głośne powtarzanie sprzyja zapamiętywaniu, więc jeśli chcesz mieć pewność, że zapamiętasz, po prostu opowiedz o tym na głos. Powtarzanie informacji na głos to bardzo skuteczny sposób na naukę nowych rzeczy i poszerzanie wiedzy.
5. Twórz skojarzenia
Skojarzenia w łatwy sposób pozwolą Ci zapamiętać nawet trudny i obszerny materiał. Trudne do zapamiętania informacje, podziel na części i powiąż je z pewnymi skojarzeniami. Te metoda pozwoli w szybki sposób przywołać z pamięci jakąś informację.
6. Twórz akronimy
Jedną z najpopularniejszych metod na zapamiętywanie jest tworzenie akronimów. Co to takiego? Akronimy, czyli skrótowce, polegają na stworzeniu nowego słowa, które składa się z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać. To prosty i skuteczny sposób na zapamiętywanie skomplikowanych i trudnych słów, czy pojęć.
7. Rób przerwy
Jeśli chcesz uczyć się efektywniej, koniecznie rób przerwy. Gdy masz do zapamiętania obszerny i trudny materiał, podziel go na części, a pomiędzy każdą z nich zrób krótką przerwę. Wskazane jest 10 minut przerwy pomiędzy nauką różnych partii materiału.