Poznaj zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie!

Nie wiesz jaki kierunek studiów wybrać? Przedstawiamy zestawienie najpopularniejszych kierunków wybieranych przez studentów w Polsce. Nie wiesz gdzie studiować, a może zastanawiasz się, jaki uniwersytet jest najlepszy na świecie? Jakie uczelnie znajdują się w czołówce? Poznaj wyniki międzynarodowego rankingu.

Poznaj zestawienie najlepszych szkół wyższych na świecie!

Według Academic Ranking of World Universities (ARWU) najlepszą uczelnią na świecie jest Uniwersytet Harvarda. Na kolejnych pozycjach znalazły się Uniwersytet Stanforda oraz Massachusetts Institute of Technology (MIT). Najlepsze uczelnie w Europie to Cambridge (miejsce 5.) oraz Oxford (miejsce 10.).

Jeśli nie zamierzasz studiować za granicą, nic straconego, ponieważ wśród listy 500 najlepszych uczelni na świecie znalazły się także polskie uniwersytety. Na pierwszym miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a następnie Uniwersytet Jagielloński.

Z kolei według innego zestawienia: The World University Rankings, najlepszą uczelnią okazał się Oxford, a następnie Stanford i Harvard. Politechnika Federalna w Zurychu to najlepsza uczelnia w Europie, a Uniwersytet Jagielloński jest w czołówce polskich szkół wyższych.

Jak oceniano uczelnie?

W rankingu brano pod uwagę przede wszystkim międzynarodowe sukcesy naukowe, liczbę absolwentów i pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji i opracowań naukowych oraz wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów?

Nie wiesz jaki kierunek studiów wybrać? Dowiedz się, jakie były najpopularniejsze kierunki studiów w Polsce w 2020 i 2021 roku. Poznaj dane, które zostały opublikowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na pierwszym miejscu po raz kolejny znalazła się informatyka (33687 chętnych), a następnie psychologia (29239), zarządzanie (25369), prawo (19189), kierunek lekarski (17660), ekonomia (16708), finanse i rachunkowość (13610).

Najbardziej obleganym kierunkiem studiów z kolei była Inżynieria Internetu rzeczy, a następnie orientalistyka – koreanistyka, komunikacja wizerunkowa, orientalistyka – japonistyka, mechanika i projektowanie maszyn. Natomiast najmniej osób było zainteresowanych takimi kierunkami, jak Inżynieria naftowa i gazownicza, Modern Business Management, Bezpieczeństwo zdrowotne, czy Analityka chemiczna.

Resort dodaje, że w poprzednim roku na studia przyjęto łącznie 428 609 osób.

Udostępnij: