Wiedza ewoluuje z dnia na dzień, niemal codziennie ludzkość dokonuje nowych odkryć, w związku z czym istnieje kilka rzeczy, które kiedyś uznawano za prawdę. W miarę postępu w nauce wykształciły się nowe uzasadnienia i okazuje się, że to, czego nas uczono, nie jest prawdą. Nowe fakty dotyczą m.in. Plutona, najtwardszego minerału czy Muru Chińskiego. Sprawdź, jakie i o czym informacje całkowicie się zmieniły.

1. Izraelscy niewolnicy budowali piramidy - mit

Popularny mit wynika - według profesora z Uniwersytetu Hebrajskiego - uwag wygłoszonych przez byłego premiera Izraela podczas wizyty w Egipcie w 1977 roku. Żydzi nie budowali piramid, ponieważ nie było ich w okresie ich budowy. Obecnie uważa się, że Egipcjanie samodzielnie budowali piramidy.

2. Wielki Mur Chiński jako jedyny jest widoczny z kosmosu - mit

Nigdy nie było to prawdą, jednak powtarzany z pokolenia na pokolenie mit przetrwał od 1938 roku. Fakty są jednak takie, że wiele rzeczy można zobaczyć z kosmosu, m.in. Światła wielkich miast, lotnisk czy mostów. Ponadto Wielki Mur Chiński jest widoczny jedynie przy sprzyjających warunkach, np. budowlę pokryje warstwa śniegu.

3. Diament jest najtwardszą substancją - mit

Mit, w który po dziś dzień wierzy wiele z nas. Najnowsze informacje mówią jednak o tym, że najtwardszą substancją jest lonsdaleit, twardszy od diamentu o prawie 60% oraz odmiana azotku boru, która swą strukturą jedynie przypomina diament, a która jest twardsza od diamentu o 18%. Autorzy badania obliczyli twardość tych substancji za pomocą symulacji komputerowej.

4. W przyrodzie istnieje 5 królestw - mit 

Kiedyś wyodrębniono 5 królestw świata żywego oraz były to bakterie, protisty, grzyby, rośliny i zwierzęta. Obecnie klasyfikacja jest znacznie poszerzona. Oprócz 5 powyższych wyróżnia się również królestwo Archaea, które wcześniej było klasyfikowane pod bakteriami. Ponadto z protistów wyodrębniono chromosty.

5. Pluton jest planetą - mit

Jedynie do 2006 roku pluton był oficjalnie uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Został odkryty w 1930 roku przez młodego odkrywcę, a nazwa pochodzi od rzymskiego Boga. Później odkryto kolejny obiekt większy od Plutona (Eris), co zrodziło pytania odnośnie tego, co sprawia że obiekt jest nazywany planetą. Brano pod uwagę głównie rozmiar oraz lokalizację. Ostatecznie uznano, że ani Pluton ani Eris nie są planetami.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

28 września 2021 14:12 - ja-nick

Ale newsy .

subscribe img