Wiele lat temu to właśnie ona borykała się z nieefektywnym systemem nauczenia. Rząd w latach 80. postanowił wprowadzić szereg reform, które przyniosły niesamowite efekty. Dziś to właśnie Finlandia jest uznawana za wzór edukacji na całym świecie. Zdecydowanie poprawiły się wyniki nauczania, ale przede wszystkim komfort uczniów, co przełożyło się na chęć do nauki. Czym wyróżnia się finlandzki system edukacji na tle innych?

Zadbano o podstawy edukacji

Finlandia wychodzi z założenia, że kluczem to dobrych wyników w nauce jest dobra atmosfera. Założono również, że szkoła ma wyrównywać szanse dzieci z różnych rodzin, dlatego wszystkie dostają darmowe posiłki i mają zapewnione indywidualne podejście - bez względu na dochody rodziców.

Nie ma standardowych testów i egzaminów

Testy gimnazjalne czy maturalne zdaniem wielu powinny zostać zniesione. W tę stronę poszła właśnie Finlandia - uczniowie nie uczą się schematem pod określony rodzaj testu. Jedynie uczniowie szkoły średniej mogą, lecz nie muszą podejść do egzaminu dojrzałości.

Współpraca, nie rywalizacja

Dążenie do bycia najlepszym, z najlepszą oceną rozwija w dzieciach i młodzieży rywalizację. Zamiast tego w Finlandii postawiono na współpracę - nie robi się tam rankingów szkół czy samych uczniów, nie porównuje ocen. Priorytetem jest nauczenie dzieci współpracy, bo przecież to ona może być najistotniejsza w dorosłym życiu.

Najwcześniejsze zajęcia? 9 rano.

Jednym z założeń finlandzkich reform edukacji był późniejszy początek zajęć, wszystko po to aby dzieci się wyspały, a dotarcie na czas na zajęcia było pozbawione pośpiechu. Tak więc zajęcia zaczynają się o 9 lub 9.45 i trwają do 14 lub 14.45.

Jeden nauczyciel przez wiele lat

Przyniosło to więcej korzyści, niż można się spodziewać. Dzięki jednemu nauczycielowi stosunki nauczyciel-uczeń są cieplejsze, ponadto dziecko nie ma różnych modeli nauczania proponowanych przez różnych nauczycieli. Zarówno uczniowi jak i nauczycielowi zależy utrzymaniu dobrych relacji i przyjemnej atmosferze - w końcu razem pracują wiele lat.

NB

Udostępnij:


Sklep

Skomentuj

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone*

subscribe img