Księżyc od wieków budził fascynację ludzi i stanowił przedmiot wielu badań. Wpływa na wiele aspektów życia na Ziemi. Mnóstwo osób wierzy w jego moc i w to, że oddziałuje na nasze życie i zdrowie. Sprawdź, jak księżyc wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i zachowanie.
Jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc?
Fazy księżyca wpływają na życie na ziemi, sterują mechanizmem przypływów i odpływów mórz i oceanów, a w przeszłości wyznaczały kalendarz rolniczy. Badania potwierdzają, że księżyc ma wpływ na psychiczne i fizyczne zdrowie i oddziałuje na ludzki organizm w wielu aspektach. Sprawdź, jaki wpływ na ludzki organizm ma Księżyc.
Księżyc a sen
W czasie pełni księżyca wiele osób ma problemy ze snem i czuje silnie pobudzenie. Naukowcy ze Szwajcarii w badaniu nad jakością snu, przeprowadzonym na 319 uczestnikach, wykazali że podczas pełni mieli oni najmniej efektywny sen. Przez zmianę poziomu melatoniny niektórzy budzą się 20 minut szybciej i zasypiają 5 minut później niż w pozostałe fazy Księżyca. Przez to trudniej nam się wyspać, a sen jest płytszy i bardziej przerywany.
Księżyc a zdrowie psychiczne
Badania pokazały, ze w czasie pełni dochodzi do więcej liczby przestępstw, zwłaszcza na tle seksualnym. W niektórych miastach, m.in. w Brighton w Wielkiej Brytanii, na ulice wychodzą wtedy dodatkowe patrole, by zapobiec napadom i atakom.
Podczas pełni często można zauważyć wahania nastrojów, irytację, problemy z koncentracją, nadmierne pobudzenie. Pojawiają się zachowania nietypowe, impulsywne, agresywne, a osoby chore psychicznie mogą czuć się znacznie gorzej.
Księżyc a hormony
Podczas pełni księżyca dochodzi do wahania poziomu hormonów w organizmie. Serotonina i melatonina wpływają na jakość snu, układ krążenia, pokarmowy i rozrodczy. Zmiany hormonalne mogą oddziaływać także na nasz nastrój i samopoczucie.
Księżyc a cykl menstruacyjny
Cykl lunarny trwa 29,5 dnia, a więc podobnie jak przeciętny cykl menstruacyjny kobiety, trwający 29 dni. Z tego powodu przez wiele lat wierzono, że fazy księżyca i cykl menstruacyjny są ze sobą powiązane, nie bez powodu księżyc nazywano "miesiącem", a kobiecy okres "miesiączką".
Jednak najnowsze naukowe badania temu zaprzeczają. Nie ma istotnego związku pomiędzy cyklem miesiączkowym, a poszczególnymi fazami księżyca. Faktem jest jednak to, że podczas pełni księżyca na porodówkach pojawia się więcej kobiet, gotowych, by urodzić dzieci.
DZ