Każdy wie, że czytanie to możliwość "wielokrotnego przeżywania życia". Czytanie książek niesie za sobą także szereg korzyści, a więc dlaczego wiele z nas tak rzadko sięga po literaturę? Aby zachęcić do czytania przestawiamy 7 najważniejszych powodów, dla których warto czytać każdego dnia.

1. Czytanie poszerza zakres słownictwa

Czytając uczymy się nowych słów i utrwalamy sobie ich stosowanie. Im więcej książek przeczytamy, tym więcej przydatnych na co dzień słów możemy poznać. Ponadto czytanie zwiększa naszą swobodę wypowiedzi.

2. Czytanie poszerza horyzonty

Z niemal każdej książki możemy czerpać, a w niektórych przypadkach nauczyć się np. historii czy tradycji w odległych zakątkach świata. W każdej rozmowie towarzyskiej możemy zatem powiedzieć coś ciekawego, coś czego dowiedzieliśmy się właśnie z książek. Ponadto badania pokazują, że ludzie czytający regularnie są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko.

3. Czytanie redukuje stres i korzystnie wpływa na nastrój

Nic tak nie potrafi ukoić jak książka po stresującym dniu. Jeśli masz obfitującą w zdenerwowanie pracę, każdego dnia powinieneś regenerować się czytając ulubioną książkę.

4. Czytanie wspomaga analityczne myślenie

Jeśli potrafisz przewidzieć zakończenie kolejnej książki, bądź z opowiadanej historii wywnioskować jej koniec, to możliwe że właśnie literatura umocniła i rozwinęła Twoje zdolności analitycznego myślenia. Im więcej czytamy, tym więcej dostrzegamy. Zarówno w książkach, jak i w codziennym życiu.

5. Szybsze zapamiętywanie i uczenie się

W książkach zazwyczaj przemycana jest wiedza i ciekawostki, co przekłada się na naszą mądrość. Potrafimy spojrzeć z innej perspektywy, jesteśmy obiektywni. W jaki sposób czytanie poprawia nam pamięć? Nasz mózg w trakcie lektury działa jak odtwarzacz, wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej "przechowywać" informacje i wspomnienia.

6. Literatura zwiększa nasz poziom empatii

Czytając książkę mamy swoich ulubionych bohaterów, często wręcz się z nimi utożsamiamy. Dzięki temu mamy posiadamy większą zdolność rozpoznawania ludzkich emocji i odczuwania empatii. Rozumiemy ich emocje, ponieważ przedstawione historie zawsze stanowią lekcje życia.

7. Czytanie kształtuje charakter

Czytając różnego rodzaju literaturę kształtujemy nasz charakter i poglądy. Ocieniając bohaterów naszej książki konfrontujemy ich zachowania z tym, jak my sami byśmy postąpili.

NB

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img