Każdy wie, że czytanie to możliwość "wielokrotnego przeżywania życia". Czytanie książek niesie za sobą także szereg korzyści, a więc dlaczego wiele z nas tak rzadko sięga po literaturę? Aby zachęcić do czytania przestawiamy 7 najważniejszych powodów, dla których warto czytać każdego dnia.
- 1. Czytanie poszerza zakres słownictwa
- 2. Czytanie poszerza horyzonty
- 3. Czytanie redukuje stres i korzystnie wpływa na nastrój
- 4. Czytanie wspomaga analityczne myślenie
- 5. Szybsze zapamiętywanie i uczenie się
- 6. Literatura zwiększa nasz poziom empatii
- 7. Czytanie kształtuje charakter
1. Czytanie poszerza zakres słownictwa
Czytając uczymy się nowych słów i utrwalamy sobie ich stosowanie. Im więcej książek przeczytamy, tym więcej przydatnych na co dzień słów możemy poznać. Ponadto czytanie zwiększa naszą swobodę wypowiedzi.
2. Czytanie poszerza horyzonty
Z niemal każdej książki możemy czerpać, a w niektórych przypadkach nauczyć się np. historii czy tradycji w odległych zakątkach świata. W każdej rozmowie towarzyskiej możemy zatem powiedzieć coś ciekawego, coś czego dowiedzieliśmy się właśnie z książek. Ponadto badania pokazują, że ludzie czytający regularnie są znacznie bardziej zaangażowani kulturowo i obywatelsko.
3. Czytanie redukuje stres i korzystnie wpływa na nastrój
Nic tak nie potrafi ukoić jak książka po stresującym dniu. Jeśli masz obfitującą w zdenerwowanie pracę, każdego dnia powinieneś regenerować się czytając ulubioną książkę.
4. Czytanie wspomaga analityczne myślenie
Jeśli potrafisz przewidzieć zakończenie kolejnej książki, bądź z opowiadanej historii wywnioskować jej koniec, to możliwe że właśnie literatura umocniła i rozwinęła Twoje zdolności analitycznego myślenia. Im więcej czytamy, tym więcej dostrzegamy. Zarówno w książkach, jak i w codziennym życiu.
5. Szybsze zapamiętywanie i uczenie się
W książkach zazwyczaj przemycana jest wiedza i ciekawostki, co przekłada się na naszą mądrość. Potrafimy spojrzeć z innej perspektywy, jesteśmy obiektywni. W jaki sposób czytanie poprawia nam pamięć? Nasz mózg w trakcie lektury działa jak odtwarzacz, wizualizując przeczytane fragmenty. Dzięki temu jesteśmy w stanie dłużej "przechowywać" informacje i wspomnienia.
6. Literatura zwiększa nasz poziom empatii
Czytając książkę mamy swoich ulubionych bohaterów, często wręcz się z nimi utożsamiamy. Dzięki temu mamy posiadamy większą zdolność rozpoznawania ludzkich emocji i odczuwania empatii. Rozumiemy ich emocje, ponieważ przedstawione historie zawsze stanowią lekcje życia.
7. Czytanie kształtuje charakter
Czytając różnego rodzaju literaturę kształtujemy nasz charakter i poglądy. Ocieniając bohaterów naszej książki konfrontujemy ich zachowania z tym, jak my sami byśmy postąpili.
NB