W starożytnej bibliotece widniały słowa „książki to lekarstwo dla umysłu”. Badania naukowe wskazują że podczas czytania książek ćwiczymy nasz mózg tak, jak mięśnie na siłowni. Od pierwszych przeczytanych stron w życiu lektura daje nam same korzyści.

Badania Uniwersytetu Stanforda

W 2012 roku zespół naukowców „podglądał” mózg osób zajętych czytaniem znanej powieści Jane Austen - brytyjskiej pisarki. Dzięki temu odkryto niezwykłą rzecz; okazało się, że lektura aktywizuje te rejony w naszym mózgu, które byłyby aktywne kiedy to my sami przeżywalibyśmy przygodę naszych bohaterów przedstawioną w książce.

Czytanie pobudza nasz mózg tak, jakbyśmy sami dosłownie wskoczyli fabułę i zaczęli jej doświadczać. Tego typu zdolność aktywizowania naszych mózgów ma wiele lektur, zwłaszcza te charakteryzujące się wciągającą akcją. Na ten temat przeprowadzono kolejne badania w którym wzięło udział 12 ochotników dzięki zastosowaniu fMRI (funkcjonalnego rezonansu magnetycznego). Zespół badaczy oglądał mózgi uczestników badania następnego ranka po tym, kiedy chętni byli po przeczytaniu jednego rozdziału książki „Pompeja” – thrillera autorstwa brytyjskiego powieściopisarza Roberta Harrisa. Zaobserwowano wówczas, że wystąpił podwyższony poziom aktywności kory skroniowej lewej półkuli - części mózgu odpowiadającej za zrozumienie i przetwarzanie komunikatorów językowych.

To jeszcze nie koniec korzystnych wpływów czytania na pamięć. Zespół badaczy pod kierownictwem doktora wykazał, że czytanie (podobnie jak na przykład gra w szachy) może w znacznym stopniu chronić nas przed zapadnięciem na chorobę Alzheimera. Ze wspomnianego badania wynikło, że ryzyko zachorowania na tę chorobę jest 2,5 razy mniejsze u osób, które regularnie sięgają po książkę. Ponadto udowodniono, że czytanie (zwłaszcza beletrystyki) w dużym stopniu pomaga nam radzić sobie ze stresem. Kiedy po stresującym dniu w pracy przenosimy się do fikcyjnej fabuły poziom stresu może się nam zmniejszyć nawet o 70%! Udowodnił to w badaniu w 2009 roku zespół badaczy z Uniwersytetu Sussex pod kierunkiem doktora Dawida Luisa. Jego zdaniem to właśnie czytanie przenosi nas do innego świata; pozwala oderwać się od stresującej rzeczywistości i wyciszyć. Jest to bardzo ważne, ponieważ skuteczne przeciwdziałanie stresowi jest niezwykle ważne. Nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również dla zdrowia.,

NB

Udostępnij:


Sklep


Zobacz więcej

subscribe img