Coraz częściej uczymy się języków obcych, ale mogą nam umykać te rzadziej używane słowa z języka polskiego. Szczególnie jeśli czasami nie potrafimy dobrać idealnych słów na wyrażenie swoich myśli powinniśmy rozszerzyć swój słownik. Umożliwi nam to precyzyjne oddanie swoich myśli i wzbogaci naszą wypowiedź. Ponadto pozytywnie zaskoczymy rozmówców swoją elokwencją. Jakich słów znaczenia możemy nie znać, a powinniśmy.

Jakich słów znaczenia możemy nie znać, a powinniśmy?

Labilny – tym przymiotnikiem określamy osoby mające skłonność do częstej zmiany nastroju i niestabilności emocjonalnej. 

Dekadencja – tym terminem określamy końcową fazę czegoś, chylenie się ku upadkowi, zbliżanie się do końca.

Perseweratywny– w ten sposób określamy osobę, która ma tendencję do rozmyślania o danej sytuacji i ponowne przeżywanie tego, co już dawno temu się wydarzyło.

Amikoszoneria – nic innego jak przesadne spoufalanie się. Amikoszonerią wykazują się osoby opowiadające o swoim życiu prywatnym i wyjawiające sekrety już po chwili znajomości bądź osoba nieustannie dopytująca o sytuację rodzinną czy inne prywatne sprawy, które wolimy zachować dla siebie.

Tromtadracja - to krzykliwe i przyciągające uwagę przedstawienie swoich poglądów lub wzniosłych haseł pozbawionych treści. Innymi słowy – Jazgotliwe mówienie, z którego niewiele wynika.

Kanikuła – dla starożytnych Rzymian kanikuła była porą, w której słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Psa. Współczesne użycie tego terminu oznacza wakacje lub najgorętszy okres lata.

Indyferentny – oznacza kogoś obojętnego, nieprzyjmującego konkretnego stosunku do danej sprawy.

Dezynwoltura – tym słowem określamy zbyt swobodne zachowanie w stosunku do kogoś, które świadczy o lekceważeniu danej osoby (np. niestosowne słowa używane w kierunku osoby starszej)

Mizogin – termin określający mężczyzn mających wstręt do kobiet.  Zjawisko wstrętu mężczyzn do kobiet nazywamy mizoginią.

Ambiwalencja – termin mylony z indyferencją. Oznacza sprzeczne odczucia w stosunku do kogoś lub czegoś. Ambiwalencja jest wtedy, kiedy odczuwamy zarówno pozytywne jak i negatywne emocje w stosunku do czegoś.

Metanoja – odmiana umysłu, duchowa bądź intelektualna. Nawrócenie.

Apodyktyczny – osoba nieznosząca sprzeciwu, narzucająca innym swoje zdanie, bardzo stanowcza i czasami bezwzględna.

NB

Udostępnij:

Sklep