Te teorie stoją w sprzeczności z tymi potwierdzonymi naukowo. Choć aspirują do miana nauki, tak naprawdę nie mają z nią nic wspólnego. Przedstawiamy najpopularniejsze pseudonaukowe teorie, które mogą wprowadzić zamęt w Twoim umyśle!

Najpopularniejsze pseudonaukowe teorie, w które nie warto wierzyć

Taka wiedza jest na ogół rodzajem nieszkodliwej formy rozrywki, która przyciąga osoby poszukujące taniej sensacji. Jednak czasami osoby, które wierzą w pseudonaukę, mogą kierować się nią w życiu i poważnie sobie szkodzić. Przedstawiamy najpopularniejsze pseudonaukowe teorie, które mogą wprowadzić zamęt w Twoim umyśle.

Witamina C leczy raka

Wiele osób wierzy w to, że witamina C ma właściwości antynowotworowe. Zwłaszcza podawana w dużych stężeniach w formie dożylnej, spowalnia wzrost nowotworu, a w połączeniu z niektórymi metodami standardowej terapii antynowotworowej, daje wspaniałe efekty lecznicze.

Niestety nie jest to udowodnione naukowo, a badania z zastosowaniem witaminy C, były przeprowadzane wyłącznie na zwierzętach i na niewielkich próbach ludzi. Jednak pacjenci onkologiczni którzy za wszelką cenę chcą wyzdrowieć, czasem chwytają się brzytwy i decydują się na takie podejrzane i nieskuteczne terapie.

Szczepionki powodują autyzm

To, że szczepionki powodują autyzm jest bardzo szkodliwym mitem, spopularyzowanym przez ruchy antyszczepionkowe. Wszystko wzięło się od twierdzenia brytyjskiego lekarza Andrew Wakefielda. W prestiżowym czasopiśmie naukowym „The Lancet” opublikował on artykuł, zawierający wyniki badań, które rzekomo wskazywały na związek między stosowaniem u dzieci szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) a wystąpieniem u nich autyzmu i zapalenia jelit.

Badania Wakefielda były nierzetelne i nie miały żadnej wartości naukowej, a lekarz za swoje nieetyczne praktyki został dożywotnio pozbawiony prawa wykonywania zawodu. Nie udowodniono jakiejkolwiek korelacji między autyzmem a szczepionką, co potwierdzają dziesiątki niezależnych badań naukowych.

Homeopatia jest skuteczna

Homeopatia to popularna dziedzina medycyny niekonwencjonalne, która jest sprzeczna ze współczesną wiedzą naukową. Jej zwolennicy stosują ogromnie rozcieńczone substancje, które w takiej formie według nich mają leczyć choroby o symptomach podobnych do powodowanych przez te same substancje, ale w stężeniach szkodliwych. Roztwory stosowane przez homeopatię sięgają jednej części w 10400 jednostek (10 do potęgi 400). Wszystkie leki homeopatyczne zatem nie zawierają żadnej substancji czynnej, więc tak naprawdę wyleczenie jakiejkolwiek choroby przez homeopatię jest po prostu niemożliwe.

Apollo nie wylądował na księżycu

Wiele osób wierzy w to, że misja lądowania Apollo na księżycu w 1969 roku była mistyfikacją. Uważają, że amerykańscy astronauci Neil Armstrong i Buzz Aldrin, wcale nie wylądowali na Księżycu, a agencja kosmiczna NASA sfingowała wszelkie dowody, w tym zdjęcia, filmy, czy próbki skał księżycowych. Jednak wszystkie argumenty przedstawiane przez zwolenników teorii spiskowych zostały do tej pory obalone przez naukowców.

Kręgi w zbożu to dzieło UFO

Istnieje powszechna wiara w to, że kręgi, czyli charakterystyczne geometryczne wzory, które w tajemniczy sposób pojawiają się na polach uprawnych, czy wśród traw, zostały stworzone przez przybyszów z kosmosu.

Najwięcej kręgów zbożowych zaobserwowano w Wielkiej Brytanii, a dekadę po ich powstaniu dwie osoby: Doug Bower i Dave Chorley ogłosiły publicznie, że większość z kręgów była ich dziełem. Wyjaśnili w jaki sposób tworzyli kręgi, a nawet zaczęli wykonywać je na zamówienie, ostatecznie zaprzeczając, że była to sprawka UFO.

Ziemia jest płaska

Wyznawców teorii o płaskiej ziemi jest tak wielu, że powstało nawet Towarzystwo Płaskiej Ziemi. Płaskoziemcy wyznają zasadę: „Ziemia jest płaska, ponieważ Biblia mówi, że Ziemia jest płaska, więc jest płaska – niezależnie od tego, co mówi nam nauka”. Uważają oni, że Ziemia jest płaskim dyskiem, po środku którego znajduje się biegun północny otoczony ścianą lodu, a nad nim zawieszony jest kosmos, w tym Słońce i Księżyc. Płaskoziemcy są powszechnie krytykowani za odrzucenie wszelkich przesłanek naukowych i nieuznawanie żadnych racjonalnych dowodów, które podważają możliwość istnienia płaskiej Ziemi, w tym nawet zdjęć satelitarnych kuli ziemskiej.

 

Udostępnij:


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img