Wykonywanie wielu zadań w tym samym czasie to powszechne zjawisko. Okazuje się jednak, że nie ma czegoś takiego jak „podzielność uwagi”. Ludzki umysł nie jest w stanie wykonywać wielu czynności jednocześnie i przetwarzać natłoku informacji. Nie wierzysz? Sprawdź!

Podzielność uwagi nie istnieje?

Nikt, nawet kobiety, które uważają, że są w tym naprawdę dobre, w rzeczywistości nie jest w stanie skupić się na kilku rzeczach jednocześnie. Zaskakujące? A jednak jest tak w rzeczywistości! Naukowcy potwierdzili, że ludzki umysł nie jest w stanie wykonywać wielu czynności naraz i przetwarzać natłoku informacji. Dowiedz się więcej na temat wielozadaniowości.

Wielozadaniowość to mit

Zdaniem wielu psychologów wielozadaniowość to mit. Eksperci radzą, aby skupiać się na jednej czynności przez 20-30 minut, a jeśli chcemy robić dwie rzeczy naraz, jedną z nich musimy wykonywać biegle, niemal automatycznie.

Dlaczego wiele osób w to wierzy?

Mit o podzielności uwagi szczególnie w przypadku kobiet istnieje i jest powszechnie znany. Dzieje się tak dlatego, że kobiety bardzo często wykonują wiele czynności jednocześnie, np. pilnują dziecka, gotują obiad i rozmawiają przy tym przez telefon.

Nie myślą jednak o tym jak to robić, a po prostu to robią. Dlatego, że mają w tym doświadczenie i to dla nich automatyczne zachowanie.

Wciąż nie wierzysz? Przekonaj się!

Wydaje Ci się to niemożliwe? Spróbuj wykonywać w pełnym skupieniu dwie czynności naraz i nie mówimy tu o prostych zadaniach. Na przykład pisz maila i prowadź rozmowę przez telefon. Wykonuj działania w pamięci i zapamiętaj newsa, jakiego oglądasz w wiadomościach. Zapewniamy, że to raczej się nie uda!

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, potwierdzają, że prowadzenie angażującej rozmowy przez telefon, podczas prowadzenia samochodu, zwiększa prawdopodobieństwo wypadku aż czterokrotnie. Wywołuje to zjawisko nazywane „ślepotą z nieuwagi”.

To jedynie złudzenie

Pełne skupienie uwagi na informacjach pochodzących z różnych źródeł lub wykonywanie kilku czynności jednocześnie jest dla mózgu praktycznie niemożliwe. Wynika to z tego, że nasz umysł ma trudności z szybkim i ciągłym przełączaniem się na różne tryby działania.

Każdy jest w stanie zautomatyzować pewne proste, nie wymagające skupienia czynności. Wszystko zależy od tego, jak często będzie je powtarzał. Lecz nie może wykonywać jednocześnie tych wymagających skupienia i myślenia.

dm

Udostępnij:

M A


Zobacz więcej


Sklep

subscribe img