Nie lubią być dotykani, przytulani, całowani, czy pieszczeni. Unikają zbliżeń i nie czują potrzeby podejmowania seksualnej aktywności. Seksualni anorektycy nie mają apetytu na seks. Dowiedz się więcej na temat tej przypadłości, jej objawów i metod leczenia.
- Czym jest anoreksja seksualna?
- Jak się to objawia?
- Jakie są przyczyny seksualnej anoreksji?
- Kogo dotyczy ten problem?
- Czy to można leczyć?
Czym jest anoreksja seksualna?
Anoreksja seksualna to inaczej hipolibidemia, oziębłość, awersja seksualna, czy zespół obniżonego popędu seksualnego lub po prostu brak apetytu na seks. To zaburzenie, które odznacza się spadkiem lub całkowitym brakiem potrzeby podejmowania seksualnej aktywności.
Osoby dotknięte tą przypadłością odczuwają niechęć do jakichkolwiek czynności seksualnych, unikają kontaktów o podtekście intymnym. Nie chcą też bezpośredniego kontaktu z inną osobą, ani nawet z własnym ciałem.
Nie dotykają się, nie masturbują, starają nawet ograniczać kontakt z własną skórą nawet podczas mycia. To może przyjmować formę silnej obsesji, czyli celowego unikania sytuacji, które mają lub mogłyby mieć seksualny podtekst.
Takie osoby często symulują różne dolegliwości, żeby unikać takich sytuacji. Napawają ich zniechęceniem, lękiem, obawą, czasem też obrzydzeniem.
Jak się to objawia?
To zaburzenie objawia się przede wszystkim obniżonym popędem seksualnym, czyli hipolibidemią. Nieprzychylnym podejściem do zbliżeń, a nawet całkowitą niechęcią i brakiem zainteresowania podejmowaniem jakiejkolwiek aktywności seksualnej.
To nie wszystko! Ta przypadłość wiąże się z uciążliwym dyskomfortem psychicznym podczas kontaktów z innymi i poważnymi trudnościami w nawiązywaniu miłosnych relacji.
Jakie są przyczyny seksualnej anoreksji?
Anoreksja seksualna może być skutkiem przykrych i trudnych wydarzeń, które miały miejsce w naszym życiu. Może rozwinąć się pod wpływem jakiegoś czynnika (urazu, gwałtu, ciąży, czy depresji). Zdarza się, że ktoś wcześniej mógł normalnie funkcjonować w tej sferze, ale przez jakieś wydarzenie. jego potrzeby seksualne zaczęły ulegać wygaszaniu, aż w końcu całkiem zniknęły.
Lecz może być również objawem różnych chorób (np. depresji, zaburzeń lękowych, czy zaburzeń hormonalnych). Może być związana z problemami w związku, stresem, kompleksami, niskim poczuciem własnej wartości.
Może wynikać z zasad wiary, czy wartości wyniesionych z domu, które przedstawiały seks jako coś grzesznego, brudnego, czy obrzydliwego.
Kogo dotyczy ten problem?
Jak podaje serwis kobieta.wp.pl za profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem:
w Polsce problem hipolibidemii dotyczy co czwartej kobiety w okresie aktywności seksualnej- około 10% pań w wieku do 24 lat oraz 67% powyżej 45. roku życia.
Czy to można leczyć?
Gdy zauważymy u siebie objawy seksualnej anoreksji warto jak najszybciej poszukać pomocy u specjalisty- psychologa lub psychiatry. Jej leczenie to stopniowy i długotrwały proces, do którego zazwyczaj włącza się farmakoterapię i psychoterapię.